Zbigniew Ziobro zlecił prokuraturze zbadanie polskich wątków w aferze "Panama Papers". Fot. PAP/Marcin Obara
Zbigniew Ziobro zlecił prokuraturze zbadanie polskich wątków w aferze "Panama Papers". Fot. PAP/Marcin Obara

Będzie śledztwo ws. Polaków w aferze Panama Papers

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 13

Wspólny zespół resortów finansów i sprawiedliwości zbada informacje dotyczące Polaków z listy Panama Papers. Wśród polityków i przedsiębiorców, którzy swoje majątki wyprowadzili do rajów podatkowych, są Mariusz Walter, Paweł Piskorski i Marek Profus.

Śledztwo dotyczące Polaków z listy Panama Papers

- Zdecydowaliśmy z ministrem finansów Pawłem Szałamachą o powołaniu wspólnego zespołu w ramach śledztwa dot. polskich wątków "Panama Papers" - poinformował Zbigniew Ziobro. - W tej sprawie zostały już podjęte pierwsze działania - poinformował. Minister sprawiedliwości liczy na dobrą współpracę z koordynatorem ds. służb specjalnych. - Jestem też umówiony na rozmowę w tej sprawie z panem ministrem Mariuszem Kamińskim. Będziemy starali się koordynować te działania związane ze śledztwem, które ma na celu wyjaśnić, czy w tej sprawie doszło do popełnienia przestępstw, prania brudnych pieniędzy, przestępstw karno-skarbowych, albo też innych, które też mogłyby mieć miejsce.

Aktualizacja:Globalna afera "Panama Papers" nabrała rozpędu. Są też nowe polskie wątki

Czołowe postaci ukrywają majątki w rajach podatkowych

Generalny Inspektor Informacji Finansowej - Wiesław Jasiński - również analizuje polskie tropy w aferze. W niedzielę wyciekło 11.5 mln dokumentów "sprawy panamskiej", związanej z kancelarią Mosack Fonseca. Panamscy prawnicy pomagali swoim klientom prać brudne pieniądze, omijać sankcje i podatki. Ujawniono nazwiska m.in. Władimira Putina i Wiktora Poroszenkę, zamieszanych w aferę "Panama Papers". W dokumentach przewija się trzech polskich biznesmenów i polityków: Mariusz Walter, Paweł Piskorski i Marek Profus.

Aktualizacja: Demaskator "Panama Papers": to przestępczość na światową skalę

Piskorski kupił spółkę Stardale Managment, zarejestrowaną w Panamie. Mosack Fonseca została poproszona o założenie konta bankowego dla szefa SD w panamskim banku. Ostatecznie zamknięto rachunek bankowy, a w styczniu spółkę zlikwidowano. Mariusz Walter to współwłaściciel ITI i założyciel TVN, jeden z najbogatszych Polaków. Grupa ITI została zarejestrowana w Luksemburgu, Walter był udziałowcem innych firm, działających w rajach podatkowych - Global Director Services i Dimension Communications.

Marek Profus zarządza firmami, handlującymi paliwem i uzbrojeniem. Jest także menadżerem piłkarskim i wydawcą tygodnika "Piłka Nożna". Według dokumentów z kancelarii Mosack Fonseca, założył spółkę na Bahamach w 1993 r. i nie przeprowadził żadnej transakcji.

Źródło: PAP, polskieradio.pl

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka