Dymisje w służbach specjalnych.
Dymisje w służbach specjalnych.

PiS odwołało wszystkich szefów służb specjalnych

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 115

Wszyscy szefowie służb specjalnych zostali odwołani na wniosek premier. Politycy PiS tłumaczą, że generałowie nie mogli dłużej dbać o bezpieczeństwo Polski. Grzegorz Schetyna nazwał nocne posiedzenie komisji sejmowej "stanem wojennym".

- Każda minuta funkcjonowania tych osób na tym stanowisku była większym zagrożeniem niż to zagrożenie, które płynie spoza Polski. Przez lata cała ABW bardziej zachowywała się jak policja polityczna wobec własnych polityków polskich niż jako instytucja, która miała chronić interesy Polski przed zewnętrznym działaniem - tłumaczył rano w TVN24 Witold Waszczykowski. - Podsłuchiwano, inwigilowano prezydenta, odbierano certyfikaty pracownikom prezydenta. To były działania policji politycznej, a nie ochrona interesów państwa - dodał szef MSZ.

Dymisje w służbach specjalnych

Ze służb specjalnych odeszli: generał Dariusza Łuczak z ABW, generał Maciej Hunia z wywiadu, generał Piotr Pytel z SKW i generał Radosław Kujawa z SWW. Wniosek Beaty Szydło spotkał się z akceptacją nowych członków sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

- Nie spotkałem się z czymś takim, by w nocy zmieniać szefów służb - mówił Marek Biernacki. - Rozumiem wolę następców, że chcą zmienić szefostwo służb, ale to powinno się odbywać w sposób nie tylko cywilizowany, ale z punktu widzenia dobra państwa - z przekazywaniem wiedzy, informacji, kompetencji - zaznaczał polityk PO. Biernacki nazwał zmiany "zamachem PiS na służby specjalne".

Stan wojenny

- To wygląda jak stan wojenny - komentował w TOK FM Grzegorz Schetyna.

Szefem wywiadu ma zostać Grzegorz Małecki, natomiast kontrwywiadem pokieruje Piotr Bączek. Szefem SWW zostanie prawdopodobnie płk Andrzej Kowalski. Tych ludzi PiS chce w służbach specjalnych.

W środę wieczorem wybrano również szefa sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Został nim na stałe Marek Opioła z PiS. Zabrakło w niej miejsca dla przedstawiciela PSL. Marek Suski, Beata Mazurek i Jarosław Krajewski - to członkowie, delegowani do komisji przez partię rządzącą, Marek Biernacki - przez PO, a Adam Szłapka - Nowoczesną.

Źródło: TVN24, TOK FM

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka