Puszcza Białowieska, fot. Wikimedia Commons
Puszcza Białowieska, fot. Wikimedia Commons

Wstępna decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 186

Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej - informuje Greenpeace Polska. Decyzję nazywa "wielkim sukcesem obrońców Puszczy". Trybunał zastosował tzw. środek tymczasowy, który zawiesza działania, będące przedmiotem sporu, ze skutkiem natychmiastowym.

Wstępną decyzję w sprawie puszczy podjął jeden z sędziów trybunału po zapoznaniu się z opinią rzecznika generalnego. Tym samym przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej. Bruksela prosiła o wydanie natychmiastowego zakazu wycinki, mówiła, że sprawa jest pilna i argumentowała, że decyzja Trybunału o zablokowaniu wycinania drzew jest niezbędna, żeby ochronić naturalne dziedzictwo. We wniosku KE informowała, że Polska nie przestrzega zapisów dyrektyw siedliskowej i dyrektywy ptasiej.

Trybunał Sprawiedliwości UE dał Polsce czas do 4 sierpnia na odpowiedź ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej. Po tym czasie sędziowie rozpatrzą całą sprawę i pozew Komisji przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa. Jeśli Trybunał podtrzyma zakaz wycinki, a Polska jej nie zaprzestanie, to czekają nas  wysokie kary finansowe.

Ministerstwo Środowiska na razie nie komentuje. - Nie otrzymaliśmy żadnego oficjalnego dokumentu w tej sprawie. Jak tylko taki dokument się pojawi, to oczywiście odniesiemy się do niego - mówi Aleksander Brzózka z biura prasowego resortu środowiska.Wcześniej zapewniał, że ministerstwo prześle do TS odpowiedź w terminie.

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Trybunału minister środowiska Jan Szyszko mówił, że obecnie w Puszczy Białowieskiej jest ok 1,3 mln zarażonych kornikiem drzew,  które trzeba usunąć jeszcze w tym roku.

źródło money.pl, polskieradio.pl, PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości