Warszawa. Fot. Pixabay
Warszawa. Fot. Pixabay

Kajakiem po Wiśle w 73. rocznicę Powstania Warszawskiego

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Parada kajaków, konkursy, śpiewanie piosenek - te i inne atrakcje zaplanowano z okazji tegorocznych obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Spływy „Wisłą przez Miasto Nieujarzmione” będą się odbywały przez trzy dni: 29-30 lipca oraz 1 sierpnia. Organizuje je już po raz dwunasty Fundacja Ave. Mają one upamiętnić powstańców, którzy podczas walk oddali życie w wodach Wisły. Do udziału zaproszeni są wszyscy chętni - wstęp wolny.

Podczas powstania Wisła była ważnym punktem na mapie Warszawy. W wyniku zajęcia przez Niemców mostów już na początku sierpnia, rzeka dzieliła miasto na dwie części - tę, która walczyła i tę, która musiała na to bezczynnie patrzeć. Partyzanci prawobrzeżnej części Warszawy chcąc uczesniczyć w walkach, musieli przeprawić się przez patrolowaną przez Niemców Wisłę. Już w sierpniu rozpoczęły się więc przerzuty dokonywane nocą, a wiele z nich kończyło się dramatycznie. 

Od końca sierpnia 1944 ruch na Wiśle odbywał się w obu kierunkach - ten na prawą stronę rzeki miał cel wywiadowczy - opowiada Bartosz Włodkowski, pomysłodawca przedsięwzięcia, prezes Fundacji Ave. Licząc na pomoc Rosjan, Polacy dokonywali brawurowych przepraw kajakami z Portu Czerniakowskiego. - Jeden z powstańców przetransportował tak radiostację, którą chciał przekazać Sowietom, by skontaktowali się z dowódcami oddziałów powstańczych, co podkreśla tylko dramatyzm sytuacji związany z faktem, iż Sowieci czekali bezczynnie na przedpolu stolicy aż Warszawa się wykrwawi - mówi Włodkowski.

Spływ ma przybliżyć tę mało znaną część historii powstańczej Warszawy. Na początku każdej wyprawy zaplanowano spotkanie z powstańcami, wśród których będą: Eleonorą Galica–Zaręba ps. Maja z Batalionu "Tum", która przeprawiła się przez Wisłę podczas powstania, sanitariuszka z Batalionu "Ruczaj" Zofia Gordon ps. Iskra oraz strzelec i łączniczka z Batalionu „Oaza"- Walentyna Słonecka ps. Wala. 

W godzinę „W” na wysokości Starego Miasta rozpocznie się parada kajakowa z transparentami „Pamiętamy” i biało-czerwonymi flagami.

Na uczestników czeka również wyścig o powstańczą Kotwicę 1944r. a także wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem solistów Warszawskiej Opery Kameralnej. W tym roku wśród artystów znajdą się Agnieszka Kozłowska (sopran) i Bogdan Śliwa (baryton).

Spływy rozpoczną się o godz.13 na przystani WKW w Wawrze, a zakończą wieczorem na Białołęce. Oba miejsca mają charakter symboliczny - to rejony, gdzie miały odbywały się te przeprawy (w Wawrze w sierpniu, a na Białołęce we wrześniu 1944 r.).

Udział może wziąć każdy, niezależnie od posiadanych umiejętności kajakowych i doświadczenia. Organizatorzy zapewniają o bezpiecznych przeprawach - zabezpieczają go przewodnicy i ratownicy WOPR. 

Szczegółowe informacje: www.fundacjaave.pl.

GMG

źródło: PAP

© Uwaga! Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.







Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura