Senator John McCain. Fot. Wikipedia/ Gage Skidmore
Senator John McCain. Fot. Wikipedia/ Gage Skidmore

McCain o polskiej ustawie o SN: krok wstecz dla demokracji

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 137

To krok wstecz dla demokracji - napisał na Twitterze republikański senator z USA John McCain w komentarzu do tekstu na stronie internetowej telewizji NBC News pt. "Polski Senat przyjął ustawę dającą politykom wpływ na sądownictwo".

W artykule NBC News jest mowa o tym, że "polski Senat przyjął kontrowersyjną ustawę, która daje politykom istotny wpływ na Sąd Najwyższy, wbrew Unii Europejskiej i dużym protestom". "Krytycy ustawy uważają, że zabija ona niezawisłość sędziowską i zagraża rządom prawa. Partia rządząca twierdzi, że ustawa jest potrzebna, aby poprawić skuteczność sądu oraz zerwać z praktykami i sędziami z czasów komunizmu" - czytamy w tekście NBC News.

Decyzja polskiego Senatu zapadła - jak dodano - mniej niż miesiąc po przemówieniu prezydenta Donalda Trumpa w Polsce, w którym wychwalał jej "miejsce w silnej i demokratycznej Europie".

John McCain jest senatorem od wielu lat. Jest zwolennikiem zaangażowania USA na świecie i w NATO oraz wywierania presji na Rosję w związku z Ukrainą.

Wypowiedź McCaina nie jest pierwszą wypowiedzią przedstawicieli władz USA na temat reformy sądownictwa w Polsce. W czwartek rzeczniczka prasowa Departamentu Stanu Heather Nauert powiedziała na konferencji prasowej: „Jesteśmy zaniepokojeni działaniami legislacyjnymi polskiego rządu, które wydają się ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny. Obserwujemy sytuację oraz prowadzone są rozmowy pomiędzy przedstawicielami najwyższych urzędów USA i Polski".

Na wypowiedź rzeczniczki zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W oficjalnym oświadczeniu wyraziło w sobotę zaskoczenie tym, że rzeczniczka Departamentu Stanu USA zajęła oficjalne stanowisko w sprawie trwających w Polsce prac ustawodawczych nad zmianami w sądownictwie.

Jak podkreślono, wszelkie oświadczenia dotyczące tej kwestii są przedwczesne z uwagi na fakt, że proces legislacyjny nadal trwa. 

"Ustawa reformująca sądownictwo nie będzie podważać niezależności sądów i sędziów, ma ona jedynie na celu przywrócenie szacunku obywateli dla sądownictwa. Reformy proponowane w Polsce pozostają w duchu systemów sądowniczych innych państw europejskich" - zapewniło MSZ.

Zobacz też: Anna Maria Anders: McCain znał tylko jedną wersję sporu o TK

W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. W sobotę marszałek Senatu poinformował, że ustawa o SN zawiera drobną pomyłkę i musi zostać poprawiona. Potem dokument trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Na jego decyzję czekają już dwie inne ustawy dotyczące sądownictwa: nowela ustawy o KRS oraz nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych.

źródło: PAP

BG

Uwaga! © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka