Sejm zalegalizował medyczną marihuanę. Nie będzie łatwo dostępna

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 61

Olej z konopi będzie wytwarzany w aptekach na podstawie recepty wystawionej przez lekarza z surowca sprowadzonego zza granicy.

Początkowo  klub Kukiz'15, proponował, aby pacjent sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii. Uprawa oraz zbiory ziela i żywicy konopi innych niż włókniste na potrzeby terapii miały być dopuszczone po uzyskaniu zezwolenia. Planowano, że otrzymywaliby je pacjenci lub ich opiekunowie prawni, a także np. organizacje społeczne.

Obecnie, po zgłoszonych podczas prac zmianach, ustawa przewiduje, że konopie będą mogły być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych tak, by lekarze mogli ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece. Surowiec ma być sprowadzany z zagranicy.

Opozycja za uprawą leczniczej marihuany w Polsce

PO domaga się, aby kontrolowane uprawy medycznej marihuany były prowadzone w Polsce i złoży w tej sprawie wniosek. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest także współautor ustawy Piotr Liroy-Marzec, który poza uniezależnieniem się od importu upatruje w uprawach możliwości dodatkowych wpływów do budżetu.

Także zdaniem Jerzego Kozłowskiego z Kukiz’15 ostateczny kształt ustawy jest niedoskonały, a jednym z mankamentów jest brak zgody na uprawy narodowe surowca. Również Marek Sawicki z PSL odnosił się do tego tematu, zwracając się z pytaniem do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, dlaczego nie rozważy produkcji w Instytucie Zielarstwa i Roślin Włókienniczych.

Ministerstwo zdrowia będzie kontrolowało funkcjonowanie konopi

Ministerstwo zdrowia zapowiadało w przeszłości, że będzie się przyglądało, jakie jest zapotrzebowanie na susz. Komisja zdrowia będzie się też przyglądać się funkcjonowaniu leczniczej marihuany. - Już teraz deklaruję, że za mniej więcej trzy miesiące od wejścia jej w życie będziemy na posiedzeniu komisji przyglądać się praktycznej stronie tej ustawy i nie wykluczamy w przyszłości również nowelizacji ustawy i poprawienia jej tak, aby jak lepiej służyła pacjentom - powiedział Tomasz Latos z wiceszef komisji.

źródło: PAP

KJ


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości