Prezydent Andrzej Duda wręcza Srebrny Krzyż Zasługi Andrzejowi Dudzie, burmistzowi Kolna, fot. PAP/Jacek Turczyk
Prezydent Andrzej Duda wręcza Srebrny Krzyż Zasługi Andrzejowi Dudzie, burmistzowi Kolna, fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Duda o ograniczeniu kadencji w wyborach samorządowych

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 43

Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami samorządu terytorialnego. Według prezydenta prawo wprowadzenia ograniczenia kadencji wójta, burmistrza, prezydenta miasta nie powinno działać wstecz, natomiast warto tę kwestię rozważyć w przyszłości.

- Sprzeciwiłem się planom wprowadzenia ograniczenia kadencji wstecz, dlatego, że uważam to za swoistą zmianę warunków w toku, to nie było wcześniej zapowiedziane – powiedział prezydent. Dodał, że byłaby to zmiana, która zaskoczyłaby także wyborców

Zaznaczył, że drugą kwestią, co do której można prowadzić dyskusję, jest czy powinno być w ogóle ograniczenie możliwości sprawowania mandatu wójta, burmistrza, prezydenta miasta do dwóch kadencji na przyszłość. - I to jest temat do dyskusji. Ja osobiście uważam, że można to rozważyć i jest to rozwiązanie, które jest porównywalne z kadencyjnością prezydenta – dodał.

- Może być wprowadzona dwukadencyjność, ale dopiero po odbyciu dwóch kadencji przez tych, którzy zostaną wybrani w najbliższych wyborach samorządowych. Natomiast dotychczasowe warunki w tym zakresie w tych wyborach, które nadchodzą, w tym zakresie w 2018 r. powinny być zachowane - podkreślił Duda.


Z okazji "Dnia Samorządu Terytorialnego" w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za zasługi w działalności społecznej, samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymało 10 osób; 17 - Złote Krzyże zasługi, a 15 - Srebrne Krzyże Zasługi.

Zwracając się do samorządowców podkreślił, że to oni widzą Polskę najbliżej, jej niedostatki, problemy, także te, które wynikają z braku dostatecznego rozumienia Polski lokalnej "często przez władze na poziomie centralnym".  - Tak było na przestrzeni tych ostatnich 27 lat. Pewnie, gdyby nie były popełniane też i błędy w relacjach pomiędzy władzą centralną, rządową czy ustawodawczą a samorządem, to być może Polska lokalna byłaby dziś lepiej, równiej rozwinięta niż to ma miejsce - powiedział Duda.

Jak dodał, niektórym samorządom władze lokalne stwarzały lepsze warunki, a w innych było gorzej: mniej pracy i mniej inwestycji. Prezydent podkreślił, że ogromnym zadaniem władzy centralnej jest stworzyć takie warunki, żeby samorządy mogły lepiej funkcjonować i w pełni rozwinąć skrzydła.

Ocenił, że bardzo istotną kwestią jest współdziałanie. - Proszę, abyście na wszystkie zmiany, które są realizowane i dotyczą samorządu terytorialnego patrzyli w sposób niezwykle uważny, byście się temu przyglądali i analizowali i czuli ten potencjał i siłę, by wyrazić głos - powiedział Duda. Prosił samorządowców o pozytywne, krytyczne, ale życzliwe podejście.

Przypomniał, że w ub. tygodniu spotkał się z największymi organizacjami zrzeszającymi jednostki samorządu terytorialnego w Polsce. Podkreślił, że cieszą go dwie konkluzje z tego spotkania: zobowiązanie do przeglądu w Pałacu Prezydenckim prawa samorządu terytorialnego oraz otwartość przedstawicieli samorządów na dyskusję na temat przyszłych rozwiązań ustrojowych dotyczących samorządu terytorialnego.

źródło PAP

ja

Zobacz także:

PiS rezygnuje ze wstecznej dwukadencyjności dla samorządowców

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka