Antoni Macierewicz po wyjściu z siedziby PiS. Fot. PAP
Antoni Macierewicz po wyjściu z siedziby PiS. Fot. PAP

Macierewicz i Misiewicz stawili się przed komisją PiS

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 67

Antoni Macierewicz i Bartłomiej Misiewicz zostali przesłuchani przez partyjną komisję na ul Nowogrodzkiej. PiS zamierza zbadać doniesienia medialne, dotyczące kariery 27-latka w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Misiewicz odchodzi z PiS

W środę Jarosław Kaczyński poinformował opinię publiczną o zawieszeniu współpracownika szefa MON w prawach członka PiS. Po wizycie w siedzibie partii, Misiewicz oświadczył, że zrezygnował z członkostwa. - Z racji tej niesamowitej nagonki, która została wykorzystana, złożyłem teraz oświadczenie o rezygnacji z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości - powiedział. - Chciałbym przeprosić wszystkich Polaków za to, że muszą być świadkami tego żenującego spektaklu - dodał po spotkaniu z komisją PiS.

Marek Suski, Joachim Brudziński i Mariusz Kamiński spotkali się również z Antonim Macierewiczem. Na ul. Nowogrodzką przyjechał na tę okoliczność prezes Jarosław Kaczyński. Szef MON spędził w siedzibie partii dwie godziny, a po wyjściu z budynku nie był zbyt rozmowny z dziennikarzami. - Ładnie Pan dziś wygląda - powiedział jednemu z nich. - Z jakiej Pan jest redakcji? RMF? Świetne radio - rzucił do innego reportera.

Komisja partyjna oceniła, że Bartłomiej Misiewicz nie ma kwalifikacji do pełnienia jakiejkolwiek funkcji w administracji państwowej. Joachim Brudziński na specjalnie zwołanej konferencji prasowej tłumaczył, że PiS chciało się zachować inaczej, niż PO w łamaniu standardów w polskiej polityce. Przypomniał słynne cytaty z afery podsłuchowej: "Za 6 tys. to może pracować złodziej albo idiota", "Kolacje na koszt podatnika to część zadań ministra", "szukamy najlepszych cygar dla Donalda Tuska", zatrudnianie znajomych polityków w państwowych spółkach. - Przepraszamy wszystkich Polaków, którzy poczuli się zażenowani sytuacją z Misiewiczem - zaznaczył Brudziński.

Konflikt w PiS o Macierewicza

Według wielu komentatorów, komisja ds. zbadania działalności Bartłomieja Misiewicza jest tak naprawdę wymierzona w bardzo mocną pozycję Antoniego Macierewicza w rządzie. Nieoficjalnie politycy obozu rządzącego skarżą się, że szef MON nie konsultuje swoich decyzji w sprawach wojska z prezydentem Andrzejem Dudą. Stopień konfliktu między czołowymi politykami PiS a ministrem obrony narodowej ukazują internetowe wpisy blogera Aleksandra Ściosa - zdaniem części dziennikarzy, to pseudonim publicysty, bardzo blisko związanego z Macierewiczem. "Gazeta Wyborcza" - bazująca na ustaleniach słowackich mediów - kilka miesięcy temu napisała, że to Mariusz Marasek, były dyrektor Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO.

- Warto zapamiętać: w Wielki Czwartek, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, PiS urządził łajdacki spektakl upokarzania ministra Macierewicza - napisał na Twitterze. - Człowiek prawy ma w głębokim poważaniu opinie szumowin, kanalii i zdrajców. Zakładnik własnych słabości widzi w nich "kwestie wizerunkowe" - nawiązywał do prezesa PiS. - Jarosław Kaczyński i jego partyjne pismaki wiedzą: nie ma żadnej "sprawy Misiewicza". Jest "esbecki gambit"i łajdacka gra na dymisję Macierewicza - oceniał. Wielu uważa, że publiczne wpisy Ściosa są tożsame z poglądami otoczenia ministra obrony narodowej. Bloger mocno atakuje również prezydenta Andrzeja Dudę za brak ujawnienia aneksu z likwidacji WSI i wyciek w mediach listów do szefa MON.

Mimo krytyki ze strony Andrzeja Dudy, Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego, Macierewicz wyznaczył właśnie Bartłomieja Misiewicza do zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 27-latek miał odpowiadać za komunikację i PR w państwowej spółce. Ostatecznie odszedł z PGZ za porozumieniem stron, bez odprawy. Misiewicz przed przesłuchaniem przez komisję PiS tłumaczył dziennikarzom, że w taki sposób młody polityk może zbierać doświadczenie i działać na korzyść Polski. 

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.





Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka