Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę metropolitalną w Katowicach, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę metropolitalną w Katowicach, fot. PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent podpisał ustawę o związku metropolitalnym na Śląsku

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Przygotowana przez MSWiA ustawa dla woj. śląskiego zastąpi dotychczasową, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu zawierała ona szereg wad i nie została wdrożona.

Gest dla mieszkańców Górnego Śląska

Związek metropolitalny w woj. śląskim może powstać od 1 lipca 2017 r., a zacząć realnie działać - 1 stycznia 2018 r. Stanie się tak, jeżeli Rada Ministrów do 30 czerwca br. wyda rozporządzenie tworzące metropolię. Wcześniej samorząd Katowic przygotuje stosowny wniosek, zawierający m.in. wynik konsultacji wśród mieszkańców zainteresowanych miast.

Prezydent wyjątkowo podpisał ustawę nie w Pałacu Prezydenckim, a w miejscu, którego będzie dotyczyła, czyli w Katowicach. Andrzej Duda wyjaśniał, że zależało mu - jako przedstawicielowi Rzeczypospolitej, a więc całej Polski - na sformułowaniu poprzez ten gest politycznego przesłania do mieszkańców Górnego Śląska.

Prezydent mówił, że przez ostatnie lata – od 1989 r. - z regionu płynęły głosy, „że Górny Śląsk jest zaniedbywany, zapominany i eksploatowany, że nie dostaje swojej szansy". Prezydent jest przekonany, że nowa ustawa to zmieni i zakończy się mówienie, że "Rzeczpospolita tylko czerpie" ze Śląska.

Szanse i zagrożenia metropolii

Wymieniał, że oczekiwana przez samorządy regulacja daje szanse na lepszą komunikację, lepszy rozwój czy strategiczne planowanie w ujęciu całej metropolii. Podkreślił, że nowoczesny rozwój – prócz wymiaru rozwoju cywilizacyjnego – musi być zrównoważony. - Oznacza to, że są miejsca pracy i wypoczynku. Oznacza dbałość o środowisko naturalne, oznacza dbałość o mądry rozwój sieci transportowej, drogowej - mówił Duda.

Stwierdził również, że szansa regionu polega na dobrym współdziałaniu. - Na współdziałaniu, o którym można mówić z uśmiechem, że ono przełamie może nawet te tradycyjne zagłębiowsko-śląskie podziały - dodał. Akces do metropolii zgłosiło 40 gmin, co daje razem ponad 2,3 mln ludzi.

Prezydent zaapelował również do przedstawicieli rządu, parlamentarzystów, samorządowców oraz - przede wszystkim - do władz województwa o pamięć, że „województwo nie będzie składało się wyłącznie z metropolii” i że nie może być sytuacji, aby metropolia  rozwijała się kosztem innych dużych miast województwa takich, jak Częstochowa czy Bielsko-Biała. - To jest obawa wielu ludzi w Polsce, także i polityków, że jeżeli postawimy absolutnie na metropolie, to one zassą do siebie wszystko, nie pozostawiając nic wokół - powiedział prezydent.

- Metropolia ma działać razem, aby stwarzać dla siebie większe szanse rozwojowe, lepsze warunki dla życia ludzi w metropolii. Ale poza metropoliami również muszą być centra życia społecznego, politycznego, gospodarczego. Są niezwykle potrzebne, choćby po to, aby z metropolią konkurować (…) może nie każde z nich z osobna, ale wszystkie razem - na pewno. One w tym aspekcie zasługują na wsparcie - wskazał Duda.

Co zyska Śląsk dzięki ustawie?


Prezydent dziękował w Katowicach rządowi za przygotowanie ustawy oraz posłom i senatorom ze wszystkich stron sceny politycznej za jej poparcie.

Utworzenie ustawowego związku wykonującego część zadań publicznych samorządy przylegających do siebie miast konurbacji katowickiej postulują od lat. Argumentują, że taki związek powinien ułatwić im m.in. wspólne organizację transportu publicznego czy planowanie przestrzenne. Wskazują, że formuła związków samorządowych tworzonych na gruncie dotychczasowego prawa wobec części zagadnień okazała się tam niewystarczająca.

Według ustawy związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców.

Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru. Środki dla związku ma zapewnić m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii. Według obecnych szacunków powinno to być ok. 280 mln zł rocznie.

Wizyta prezydenta na Śląsku


Podpisanie ustawy metropolitalnej było jednym z punktów wizyty prezydenta na Górnym Śląsku. Po popołudniu prezydent złożył kwiaty m.in. pod tablicą poświęconą górnikom, którzy zginęli w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej, następnie zaplanowane jest jego spotkanie z mieszkańcami tego miasta. Przyjazdowi prezydenta pod Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach, gdzie odbyła się uroczystość podpisania ustawy metropolitalnej, towarzyszyła ok. 20-osobowa manifestacja. Demonstrujący mieli trąbki i gwizdki, flagi polską oraz z logiem Komitetu Obrony Demokracji. W rękach trzymali egzemplarze Konstytucji RP.

źródło PAP

ja


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka