Robert Lewandowski skradł show skoczkom. fot. Facebook/Piotr Żyła

Lewandowski gwiazdą podczas konkursu skoków w Oberstdorfie

Redakcja Redakcja Skoki narciarskie Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Maciej Kot zajął szóste, Piotr Żyła ósme, a Kamil Stoch dziewiąte miejsce w konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie. Druga seria została odwołana z powodu zbyt silnego wiatru. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft.

Gwiazdą zawodów był bez wątpienia kapitan piłkarskiej Polski Robert Lewandowski, który przyjechał do Oberstdorfu po zakończonym treningu piłkarzy Bayernu Monachium. Piłkarz był na skoczni już w trakcie pierwszej serii, dopingował wszystkich zawodników. Wielu z nich m.in. Kraft i Wellinger zrobiło sobie z nim pamiątkowe zdjęcia, później podczas oczekiwania na drugą serię, o skokach i kalendarzu sezonu opowiadał mu Żyła.

- Po raz pierwszy jestem na skokach na żywo. To jest szaleństwo. Skoki są bardzo popularne w Polsce, interesuję się nimi od czasów, gdy Adam Małysz odnosił największe sukcesy- powiedział Lewandowski.

Warunki pogodowe w pierwszej serii skoków były bardzo dobre, lekki wiatr pod narty nie stwarzał skoczkom najmniejszych problemów. Ale w przerwie aura się zmieniła, zaczęło silnie wiać ze zmiennych kierunków, praktycznie na całej skoczni siła wiatru znacznie przekraczała dopuszczalne normy. W tej sytuacji organizatorzy rozpoczęcie finału trzy razy przesuwali o 10 minut, ale warunki nie uległy poprawie i po półgodzinnym oczekiwaniu zdecydowali się zakończyć zawody po jednej serii.

Ostatecznie Kraft uzyskał 235,5 m. Drugi był Niemiec Andreas Wellinger, który skoczył 238 m i ustanowił rekord obiektu. Na trzeciej pozycji uplasował się Słoweniec Jurij Tepes - 228 m.

Kot miał udaną próbę na 225 m, Żyła lądował na 217 m, lider klasyfikacji generalnej PŚ Stoch doleciał do 223 m. Na 17. pozycji uplasował się Dawid Kubacki - 215 m, a na 27. Jan Ziobro - 210,5 m.

Po zawodach w Oberstdorfie Stoch jest nadal liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi zgromadził dotychczas 1067 pkt (jako jedyny przekroczył granicę 1000 pkt) i o 114 pkt wyprzedza Norwega Daniela Andre Tande oraz o 147 pkt Krafta.