Siedziba "Gazety Wyborczej".
Siedziba "Gazety Wyborczej".

Dziennikarz "Wyborczej" krytykuje PiS w Brukseli. "Nie publikuje reklam"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 31

Roman Imielski, redaktor "Gazety Wyborczej", udzielił wywiadu portalowi z Brukseli EurActiv.com, w którym narzeka na politykę PiS wobec największego dziennika w Polsce. Jego zdaniem, Unia Europejska nie troszczy się o media i prosi o to, by nie zapominała o sytuacji w naszym kraju.

Wizerunek PiS w Brukseli

Imielski przypomina zagranicznym czytelnikom, że w Polsce trwa konflikt między rządem a Trybunałem Konstytucyjnym, a PiS wygrało wybory parlamentarne i prezydenckie dzięki populistycznym obietnicom. W dodatku, partia Jarosława Kaczyńskiego zagraża funkcjonowaniu "Gazety Wyborczej".

Problemy finansowe mediów, związane ze słabnącym czytelnictwem i wpływem mediów społecznościowych, dotykają całą Europę. - Mamy dwa problemy. Po pierwsze, są związane z pieniędzmi, ponieważ rząd przestał publikować reklamy w gazecie. Drugi problem to dostęp do informacji, gdyż nowy rząd i PiS nie rozmawiają w ogóle z naszymi dziennikarzami - ocenił Imielski. - Jesteśmy największym dziennikiem w Polsce i powinniśmy mieć prawo do zadawania pytań prezydentowi, premier i ministrom rządu - dodał redaktor.

Dotacje od UE na media

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" w rozmowie z portalem EurActiv.com ubolewa nad tym, że Unia Europejska nie ma wpływu na politykę rządu wobec mediów.  - Niestety, UE nie ma zbyt wielu środków by zmusić polski rząd do sprawiedliwego traktowania mediów. Czego możemy jednak oczekiwać, to to, by Unia nie zapominała o nas, nie zapominała o Polsce - apeluje Imielski. Dziennikarz zwrócił uwagę, że media mają ogromne znaczenie w publicznym życiu i wpływają na kształt demokracji. - Nie rozumiem, dlaczego UE wspiera inne sektory w problemach, np. z kopalniami węgla i fabrykami, a nie pomagają mediom - stwierdził.

- Unia Europejska powinna pomóc nam przetrwać, rozwijać się i informować społeczeństwo o ważnych problemach - wskazuje Imielski. W jaki sposób instytucje unijne mogłyby pomóc m.in. "Gazecie Wyborczej"? - Po pierwsze, powinniśmy opracować nowe narzędzia, ponieważ rynek mediów przechodzi rewolucję. Po drugie, dotacje mogłyby być ciekawą propozycją. (...) UE mogłaby stworzyć strukturę dotacji dla mediów - proponuje Imielski.

Reelekcja Donalda Tuska

- Donald Tusk powinien zostać wybrany na kolejną kadencję szefa Rady Europejskiej, ponieważ jest skutecznym politykiem i nie zauważam żadnych problemów wokół tej prezydentury - ocenił dziennikarz "Gazety Wyborczej", odpowiadając na pytanie o przyszłość Donalda Tuska. Prowadzący wywiad zauważył, że Polska od dwóch lat ma wysokiego przedstawiciela w strukturach unijnych i zapytał, czy Tusk zrobił coś na rzecz wolności prasy i załagodzenia sytuacji w kraju. - On jest neutralny dla Polski - komentował Imielski.

Portal EurActiv.com należy do medium EurActiv, założonego w 1999 r. przez Christophe Leclercq. Współpracuje z wieloma wpływowymi redakcjami na świecie, takimi jak "The Guardian", "Der Tagesspiegel" czy "La Tribune". Strona internetowa jest prowadzona w 12 językach - w tym w języku polskim. EurActiv koncentruje się głównie na problemach, dyskutowanych w Brukseli.

Źródło: euractiv.com

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.





Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura