Reżyser oraz odtwórcy głównych ról w filmie "La La Land", fot. PAP/EPA/MIKE NELSON
Reżyser oraz odtwórcy głównych ról w filmie "La La Land", fot. PAP/EPA/MIKE NELSON

Polacy bez szans na Oscary. Ogłoszono listę nominacji

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Ogłoszono nominacje do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Niestety, żadna z polskich produkcji nie ma w tym roku szans na Oscary. Nawet zgłoszone przez Polskę "Powidoki" Andrzeja Wajdy.

Polskie filmy wypadły z "shortlisty"

Po opublikowaniu tzw. shortlisty w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny okazało się, że nie ma na niej filmu o Władysławie Strzemińskim. Dostały się do niej natomiast m.in. produkcje z Niemiec ("Toni Erdmann", reż. Maren Ade), Szwecji ("A Man Called Ove", reż. Hannes Holm), Danii ("Land of Mine", reż. Martin Zandvliet), Australii ("Tanna", reż. Bentley Dean i Martin Butler) oraz Iranu ("Salesman", reż. Asghar Farhadi).

Z walki o Oscara odpadły także "Więzi", krótkometrażowy dokument 21-letniej Zofii Kowalewskiej, która opowiedziała o Barbarze i Zdzisławie - swoich dziadkach, małżeństwie z 45-letnim stażem, którzy próbują wrócić do siebie po rozstaniu, oraz wyróżniony "studenckimi Oscarami" film animowany Alicji Jasiny "Once Upon a Line" o wiodącym monotonne życie mężczyźnie, który poznaje miłość swojego życia. W finale nie zobaczymy także "Lokatorek" Klary Kochańskiej o historii trzydziestoletniej Justyny, która kupuje mieszkanie na licytacji komorniczej. W dniu przeprowadzki okazuje się, że jej klucze nie pasują do zamka i nie może wejść do środka mieszkania.

"La La Land" ma szansę przebić "Titanica"

O Ablu Korzeniowskim mówiło się w kontekście nominacji za ścieżkę dźwiękową do "Zwierząt nocy", filmu Toma Forda. Tytuł ma jednak szansę na statuetkę w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy - do nagrody nominowany został Michael Shannon.

Najwięcej nominacji - aż 14, w tym w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny, montaż, ścieżka dźwiękowa, utwór muzyczny oraz najlepszy aktor i aktorka pierwszoplanowi (Emma Stone i Ryan Gosling) - zdobył film Damiena Chazelle'a "La La Land". To musical o początkującej aktorce i muzyku jazzowym, którzy próbują zaistnieć w świecie i zakochują się w sobie.

Aktorzy zamienili się w reżyserów

W kategorii najlepszy film znalazły się m.in. dwa obrazy aktorów - "Fences" Denzela Washingtona o afroamerykańskiej rodzinie dorastającej w realiach USA lat 50. i wojenny dramat "Przełęcz ocalonych" Mela Gibsona, o amerykańskim sanitariuszu, który odmawia zabijania z powodów moralnych.

Ponadto o ten tytuł powalczą: "Nowy początek" (reż. Denis Villeneuve) o lądowaniu kosmitów na Ziemi, "Aż do piekła" (David Mackenzie) o napadzie na bank, który ma uratować zagrożone rodzinne ranczo, "Ukryte działania" (Theodore Melfi) o trzech Afroamerykankach w NASA, "Lion. Droga do domu" (Garth Davis) o chłopcu, który po latach wyrusza na poszukiwanie rodziny, "Manchester by the Sea" (Kenneth Lonergan) o mężczyźnie, który po śmierci brata musi zająć się jego synem, i "Moonlight" (Barry Jenkins) o ubogim czarnym chłopcu dorastającym w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami. Gibson, Chazelle, Jenkins, Lonergan i Villeneuve będą ubiegać się o Oscara w kategorii najlepszy reżyser.

Kandydaci na najlepsze aktorki i aktorów

O tytuł najlepszej aktorki w roli pierwszoplanowej zawalczą: Isabelle Huppert ("Elle"), Ruth Negga ("Loving"), Natalie Portman ("Jackie"), Emma Stone ("La La Land") i Meryl Streep ("Boska Florence"). Z kolei wyróżnienie za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą przypadnie Violi Davis ("Fences"), Naomie Harris ("Moonlight"), Nicole Kidman ("Lion. Droga do domu"), Octavii Spencer ("Ukryte działania") lub Michelle Williams ("Manchester by the Sea").

W kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy nominowani zostali: Casey Affleck ("Manchester by the Sea"), Andrew Garfield ("Przełęcz ocalonych"), Ryan Gosling ("La La Land"), Viggo Mortensen ("Captain Fantastic") i Denzel Washington ("Fences"), a w kategorii aktor drugoplanowy: Mahershala Ali ("Moonlight"), Jeff Bridges ("Aż do piekła"), Lucas Hedges ("Manchester by the Sea"), Dev Patel ("Lion. Droga do domu") i Michael Shannon ("Zwierzęta nocy").

Pozostałe nominacje do Oscarów

Do walki o statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego zakwalifikowały się: duński dramat "Under Sandet", szwedzki "Mężczyzna imieniem Ove", reprezentujący Iran "Klient", "Tanna" z Australii oraz niemiecki "Toni Erdmann".

W kategorii najlepszy scenariusz oryginalny nominowani zostali: Taylor Sheridan ("Aż do piekła"), Chazelle ("La La Land"), Yorgos Lanthimos i Efthimis Filippou ("Lobster"), Lonergan ("Manchester by the Sea") i Mike Mills ("20th Century Women").

Nominacje dla najlepszego filmu dokumentalnego otrzymały obrazy: "Fuocoammare. Ogień na morzu" o życiu na wyspie Lampedusa w czasie kryzysu migracyjnego; "I Am Not Your Negro" o kwestiach rasowych w USA; "Życie animowane" o autystycznym chłopcu, z którym udaje się nawiązać kontakt dzięki bajkom Disneya; "O.J.: Made in America" o kontrowersyjnym procesie amerykańskiego boksera i "13th" o więziennictwie i dyskryminacji rasowej w USA.

Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną w tym roku przyznane po raz 89. Uroczysta gala wręczenia odbędzie się 26 lutego w Los Angeles.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura