Konferencja premier Beaty Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego i ministra Henryka Kowalczyka, fot. PAP/Radek Pietruszka
Konferencja premier Beaty Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego i ministra Henryka Kowalczyka, fot. PAP/Radek Pietruszka

Rozwój i gospodarka - priorytetami rządu w 2017 r

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

W zadaniach na ten rok określamy rozwój i gospodarkę jako zadania priorytetowe, które razem z programami prospołecznymi, które już zostały uruchomione w ubiegłym roku, mają stanowić fundament rządu PiS - powiedziała Beata Szydło. 

Przegląd resortów - ministerstwo rozwoju i finansów

Premier spotkała się z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim oraz ministrem, przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem w ramach tzw. przeglądu resortów. Zadanie, które otrzymał wicepremier to uszczelnianie systemu podatkowego. - Polegające na tym, że stosujemy tutaj zarówno nowe zasady, nowe metody, wprowadzamy nowe rozwiązania, ale też kładziemy nacisk na lepszą skuteczność służb, które tym się zajmują - wskazała Szydło.

Pieniądze z "mafii vatowskich" na polskie rodziny

- Chcemy, żeby tych środków z uszczelniania systemu wpływało jak najwięcej do budżetu państwa, bo przekłada się to na realizację projektów społecznych, na realizację projektów inwestycyjnych. Pokazujemy, że w Polsce jest wystarczająca ilość środków budżetowych, tylko trzeba je umiejętnie wydawać, trzeba je wydawać rozsądnie i przede wszystkim nie wolno ich marnować - dodała.

- Interesują nas polskie rodziny. Jeżeli minister finansów może się przyczynić do tego, że te dochody będą się tam pojawiać właśnie z tych mafii vatowskich, z tych wielkich korporacji, które unikają za bardzo płacenia podatków, dla mnie to jest wielki honor praca w takim zespole pani premier Beaty Szydło i wielka radość też, że mogę się do tego przyczynić, że rosną dobrze wysokopłatne miejsca pracy - powiedział szef resortów rozwoju i finansów.

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

Premier zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach i miesiącach uruchomione będą kolejne zmiany pomagające polskim przedsiębiorcom.

-  Mamy również projekty prorozwojowe, projekty inwestycyjne, które będą w tym roku wprowadzane w życie, a które mają znakomite znaczenie, jeżeli chodzi o realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowanej przez pana premiera Morawieckiego i przede wszystkim strategii, która ma dać zrównoważony rozwój, tzn. ma dać równe szanse wszystkim regionom, wszystkim województwom, tym wszystkim miastom, miasteczkom, niewielkim miejscowościom, które dzisiaj mają problemy gospodarcze - wskazała Szydło. Wkrótce zostanie przedstawiony projekt, który ma być ogromną szansą dla tych regionów.

Budżet jest prospołeczny, 40 mld na programy prorodzinne

Morawiecki zwrócił uwagę, że najważniejszym zadaniem rządu jest zachowanie stabilności makroekonomicznej, przy jednoczesnym wzmocnieniu wzrostu gospodarczego, ale takiego, który będzie służyć ludziom. - My właśnie tak patrzymy na gospodarkę, tak patrzymy na budżet, tak patrzymy na rozwój. On ma służyć przede wszystkim ludziom, rodzinom, on ma być prospołeczny i taki jest nasz budżet - podkreślił.

Dodał, że w związku z tym, jego zadaniem jako ministra finansów jest zabezpieczenie środków budżetowych na realizację "wszystkich naszych programów prospołecznych, prorodzinnych, prorozwojowych". W tym roku na programy takie jak: 500 Plus, Mieszkanie Plus, czy 75 Plus przeznaczono 40 mld zł.

"Nie przekroczymy 3 proc. deficytu"

Morawiecki zapewnił, że niezależnie od tego jak na koniec będzie wyglądała sytuacja, to nie przekroczymy deficytu 3 proc. - Nie opieramy naszej filozofii finansowej na jednorazowych wpłatach, chcemy powtarzalnych wpływów budżetowych, uczciwego płacenia podatku CIT, PIT, VAT i akcyzy  - zaznaczył wicepremier.

Jak twierdzi, metodologia liczenia naszego budżetu według Eurostatu jest różna od naszej wewnętrznej.  - U nas jak wpływają pieniądze z NBP i LTE, to one redukują deficyt budżetowy państwa według naszej wewnątrzkrajowej metodologii. Natomiast według Komisji Europejskiej nie redukują. Stąd czasami te liczby tak dziwnie wyglądają. W metodologii krajowej będzie to ok. 2 proc. deficytu, a w metodologii europejskiej będzie pewnie ok. 2,7 proc. Nie przekroczymy 3 proc. deficytu - tłumaczył wicepremier.

Spółki Skarbu Państwa mają być transparentnie zarządzane

Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk będzie z kolei koordynował nowy proces zarządzania spółkami Skarbu Państwa. - Chcemy, żeby spółki Skarbu Państwa z jednej strony były tym kołem napędowym polskiej gospodarki, żeby inwestowały, żeby się rozwijały, żeby stawały się coraz większymi graczami na rynkach europejskich, na rynku światowym, gospodarczym. Ale z drugiej strony chcemy również i wzmacniamy ten filar, który ma pokazywać transparentne zarządzanie - powiedziała premier.

Zmianie ulegnie też "filozofia przeznaczania środków budżetowych, środków publicznych na działania marketingowe, promocyjne, różnego rodzaju inne usługi zewnętrzne, które te spółki również do tej pory zamawiały". Z jednej strony spółki mają inwestować, a z drugiej strony mają być transparentne i wprowadzić nową jakość zarządzania - zaznaczyła szefowa rządu.

Polityka zrównoważonego rozwoju

- Komisja Europejska określiła, że nasza polityka teraz jest polityką zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy zrównoważeni zarówno z punktu widzenia makro-, jak i mikroekonomicznego, zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i gospodarczego. Bardzo się cieszę, że zostało to dostrzeżone, że zostało to dostrzeżone także przez agencje ratingowe - mówił Morawiecki.

Dodał, że działania resortu rozwoju przyczyniają się nie tylko do zwiększania liczby miejsc pracy, ale także do podnoszenia wynagrodzeń, o czym choćby świadczą zapowiedzi sieci handlowych o podwyżkach dla kasjerów i kasjerek.

Reformy systemu emerytalnego

Zadaniem ministerstwa finansów, jak i ministerstwa rozwoju jest budowanie długoterminowych oszczędności, które zdaniem wicepremiera buduje się poprzez rozsądne reformy systemu emerytalnego. - W tym roku przełożymy je na rzeczywistą legislację, po to, żeby od 1 stycznia 2018 r. zarówno drugi filar, czyli OFE - który został przez naszych poprzedników de facto zdekonstruowany - w połączeniu z naszym programem budowy kapitału, żeby rok po roku wzmacniał zarówno rynek kapitałowy, giełdę polską, ale również w szczególności oszczędności emerytów na przyszłość, tak żeby one w lepszym stopniu odpowiadały stopie zastąpienia w przyszłości. Patrzymy na to, jako na bardzo ważny nasz cel - podkreślił Morawiecki.

Co udało się zrobić i co jest w planach

Wicepremier zapowiedział, że rząd w ramach pracy ze spółkami i biznesem prywatnym będzie się starał inspirować - ze wsparciem pieniędzy z budżetu i UE - wiele inwestycji. Kilkadziesiąt jest już w planach.

Podsumował też to, co już się udało zrobić: 800 dodatkowych inwestycji i 74 tys. nowych udokumentowanych miejsc pracy. Zaznaczył, że w tym roku możemy przyciągnąć z Wysp Brytyjskich do Polski 25-35 tys. miejsc pracy w systemie zaawansowanych usług.

Zwrócił też uwagę na ulgi na innowacje, które zostały podniesione z 30 proc. do 50 proc. - Od 2018 r. ulga inwestycyjna będzie jeszcze wyższa, przesuwamy się w tej drabinie innowacyjności w górę. Zresztą ostatnie rankingi KE to potwierdzają - dodał.

- Zależy nam na inwestycjach, zależy nam na tym, żeby potencjał rozwojowy, potencjał gospodarczy był coraz większy - mówiła premier. Oceniła, że pojawiające się w ostatnim czasie dane nt. polskiej gospodarki pokazują, że perspektywy w tym roku są bardzo obiecujące. - Wierzę w to głęboko, że wszystkie resorty gospodarcze rządu sprostają tym zadaniom, które przed nimi zostały postawione i na koniec roku będziemy mogli państwu przekazać bardzo dobre wiadomości płynące z polskiej gospodarki - dodała Szydło.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka