Theresa May. fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Theresa May. fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Co z Polakami na Wyspach po "twardym Brexicie"?

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Szefowe rządów: Polski Beata Szydło i Wielkiej Brytanii Theresa May odbyły  rozmowę telefoniczną. Głównym tematem był Brexit i gwarancje socjalne dla Polaków mieszkających na Wyspach.

Do rozmowy doszło na prośbę szefowej brytyjskiego rządu. Ma to związek z przedstawionym przez May planem Brexitu i przyszłych relacji Londynu z UE. - poinformował wiceszef MSZ Konrad Szymański. Według Szymańskiego podczas rozmowy poruszono kwestie: gwarancji prawnych dla obywateli 27 krajów członkowskich UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, zobowiązań Londynu wobec unijnego budżetu, przyszłych relacji handlowych oraz ukształtowania współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Świadczenia socjalne dla Polaków w Wielkiej Brytanii

Premier Szydło domagała się od premier May pewności, że po faktycznym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Polacy nie stracą prawa do zasiłków, opieki medycznej oraz praw do emerytury. - Z polskiej strony padł bardzo jasny sygnał, że porozumienie musi być precyzyjne i prawnie wiążące w obszarze świadczeń społecznych i dostępności usług publicznych. Gwarancje miałyby obejmować obywateli państw UE mieszkających na Wyspach i Brytyjczyków zamieszkujących w krajach członkowskich. Uważamy, że ta sprawa powinna być załatwiona na poziomie unijnym, ponieważ dotyczy koordynacji świadczeń społecznych po ustaniu członkostwa Wielkiej Brytanii w UE - powiedział wiceminister spraw zagranicznych. 

Obie panie zgodziły się, że sprawa musi być jak najszybciej rozwiązana.

Unia celna i budżet unijny po Brexicie

 Beata Szydło zwróciła uwagę, że bardzo wiele spraw zależy od szczegółowych rozwiązań w zakresie unii celnej. Jak powiedział Szymański, "to może powodować pozataryfowe koszty, a intencją obu stolic jest nieutrudnianie handlu" po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Podczas rozmowy poruszono także kwestię zobowiązań Londynu wobec unijnego budżetu. - W tej sprawie będą trwały analizy i negocjacje, ponieważ zakres tych zobowiązań może być różnie interpretowany - podkreślił wiceszef MSZ.  Z naszego punktu widzenia ważny jest fakt, że Wielka Brytania jakiś czas temu zobowiązała się do kontrybucji na rzecz budżetu wieloletniego UE i że to pozostawia konsekwencje prawne - dodał. 

Bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne 

Tematem rozmowy była również współpraca w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. - Tutaj wydaje się, że jest duża zbieżność poglądów, że w tych obszarach niezależnie od członkostwa w Unii, Wielka Brytania powinna być włączona możliwie intensywnie w różne mechanizmy współpracy - podkreślił wiceminister. W wymiarze bezpieczeństwa wewnętrznego chodzić będzie o koordynację działań antyterrorystycznych, wymianę informację oraz współpracę służb.

Szymański dodał, że w wymiarze zewnętrznym osią współpracy pozostaje NATO, ale Unia chce uruchamiać nowe instrumenty. - One powinny być otwarte dla Wielkiej Brytanii - zaznaczył. 

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka