Obecna siedziba Fronteksu mieści się w biurowcu Warsaw Spire, fot. Wikimedia Commons
Obecna siedziba Fronteksu mieści się w biurowcu Warsaw Spire, fot. Wikimedia Commons

Zamieszanie wokół siedziby Fronteksu. Błaszczak: Jestem wymagającym partnerem

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Negocjacje w sprawie Fronteksu trwają. Zależy nam na tym, by utrzymać siedzibę agencji w Warszawie - zapewnia szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Radio RMF FM podało, że rozmowy utknęły w martwym punkcie,co grozi odebraniem Polsce siedziby agencji.

Unijny komisarz zrezygnował z wizyty w Warszawie

Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zrezygnował z wizyty w Warszawie. Według informacji radia jest to efekt zaostrzającego się sporu z polskimi władzami wokół Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), która właśnie przekształca się w najważniejszą i największą w Unii Europejskiej instytucję mającą chronić UE przed napływem imigrantów.

Awramopulos miał przyjechać do Polski w przyszłym tygodniu: wizytę zaplanowano na 18 i 19 stycznia. Chciał przede wszystkim spotkać się z przedstawicielami Fronteksu, ale odwołał tę wizytę i przyjedzie do Polski 27 stycznia na uroczystości związane z 72. rocznicą wyzwolenia obozu w Auschwitz. Podobno komisarz nie miał ochoty spotykać się z ministrem Błaszczakiem, a gdyby pominął go podczas tej wizyty, byłoby to uznane za arogancję.

Negocjacje nowej umowy z Fronteksem w toku

W unijnym rozporządzeniu na temat Fronteksu, które opublikowano we wrześniu zeszłego roku, napisano, że siedzibą agencji jest Warszawa, pod warunkiem, że porozumienie ws. statusu agencji zostanie zawarte nie później niż dnia 7 kwietnia 2017 roku. Ma ono dotyczyć nowych pomieszczeń dla Fronteksu, immunitetu dla pracowników agencji i europejskiej szkoły dla ich dzieci.

Radio RMF, powołując się na informacje urzędników Komisji Europejskiej, informuje, że porozumienie musi zatwierdzić Rada Zarządzająca Fronteksu, zrzeszająca kraje UE. Rada zbiera się na początku lutego, co oznacza, że wstępne porozumienie ws. statusu agencji musi zostać uzgodnione do końca stycznia, a negocjacje w tej sprawie utknęły.

Błaszczak: Jestem wymagającym partnerem

- Zależy nam na tym, by utrzymać siedzibę Fronteksu w Warszawie - powiedział szef MSWiA. - Negocjacje są prowadzone z szefem Fronteksu i te negocjacje trwają - dodał. Powiedział, że komisarz  Awramopulos nie przyjeżdżał na jego zaproszenie i trudno mu stwierdzić, czym się kierował, najpierw zapowiadając, a potem  odwołując wizytę.

W jego ocenie, "kością niezgody" między Polską a Agencją jest to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości  nie przyjmuje imigrantów z Afryki Północnej i z Bliskiego Wschodu. - Jestem wymagającym partnerem, bo w odróżnieniu od polityków PO i PSL-u wymagam od naszych partnerów w Unii Europejskiej, a nie godzę się na wszystko - zaznaczył.

Jak podaje radio RMF FM, strona polska zarzuca Fronteksowi zbyt wygórowane żądania i brak postawy negocjacyjnej. Chcą oni bowiem, żeby status dyplomatyczny został przyznany wszystkim pracownikom, także Polakom oraz pracownikom technicznym. Ponadto zwolnień podatkowych oraz nowej siedziby, ponieważ liczba pracowników ma się powiększyć trzykrotnie. Strona polska nie chce z kolei utrzymywać tak dużej grupy urzędników z ogromnymi przywilejami, dlatego negocjacje toczą się powoli. 

8 lat zaniechań poprzedniej ekipy rządzącej

Rząd PO-PSL w ciągu 8 lat nie doprowadził do porozumienia ws. statusu Fronteksu. Teraz kłopot ma obecna ekipa rządząca. - To jest też naprawianie zaniechań ze strony koalicji PO-PSL. Mieli osiem lat, żeby doprowadzić do tego, żeby siedziba Fronteksu była na stałe. W 2007 roku to rząd Prawa i Sprawiedliwości doprowadził do tego, że Frontex ma siedzibę w Warszawie, ale tylko tymczasowo. Nie ma stałej siedziby. Koalicja PO-PSL nie zrobiła nic przez osiem lat, aby siedziba była na stałe - powiedział Błaszczak.

Co na to sama agencja?

Ewa Moncure, rzeczniczka Fronteksu powiedziała "Rzeczpospolitej", że nic nie wskazuje na to, by Frontex miał zmienić siedzibę. - Negocjacje w sprawie warunków funkcjonowania agencji w Polsce posuwają się do przodu. Muszą się zakończyć do 6 kwietnia. Nie sądzę, aby były w tej sprawie jakieś opóźnienia - powiedziała rzeczniczka. 

Co to jest Frontex?

Frontex powstał w 2004 roku. Pełna nazwa brzmi.  Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Frontex pomaga państwom UE i państwom stowarzyszonym w ramach strefy Schengen w zarządzaniu  ich granicami zewnętrznymi. Przyczynia się również do harmonizacji kontroli granicznych w UE. Agencja ułatwia współpracę służbom granicznym z poszczególnych krajów UE, udzielając wsparcia technicznego i zapewniając wiedzę specjalistyczną.

Do zadań agencji należą: koordynowanie współpracy operacyjnej między członkami UE w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznymi, wspomaganie państw Wspólnoty w szkoleniach krajowych funkcjonariuszy straży granicznych, monitorowanie badań mających znaczenie dla kontroli i ochrony granic, a także koordynacja zespołów szybkiej interwencji na granicy do państw członkowskich w sytuacji pilnych i wyjątkowych.

źródło PAP, RMF FM, rp.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka