Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
41 obserwujących 2660 notek 6014758 odsłon
Salon24 news, 13 grudnia 2016 r.

Jaruzelski i Kiszczak zostaną pozbawieni stopni generalskich

3325 292 0 A A A
Jaruzelski nie będzie już nazywany generałem. fot. PAP

Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie.

- Chcę poinformować Polaków, że po raz ostatni w dniu dzisiejszym ze strony jakiegokolwiek urzędnika Ministerstwa Obrony Narodowej padło słowo "generał" przy nazwisku pana Jaruzelskiego. Podejmujemy kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno panu Jaruzelskiemu, jak i panu Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe - powiedział Macierewicz.

MON przychylił się do inicjatywy Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, które naciskało, by gen. Jaruzelskiego zdegradować do stopnia szeregowego.

Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak stracą stopnie generalskie. (TVN24/x-news)

Nowe materiały ws. masakry robotników w grudniu 1970 r.  

Informację przekazał Macierewicz podczas prezentacji dokumentów dot. krwawych wydarzeń grudnia 1970 r. Prezentacja dokumentów związana jest z 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Historycy i archiwiści z Wojskowego Biura Historycznego (WBH) przedstawili - jak podkreślili - nieznane dotychczas opinii publicznej materiały archiwalne dotyczące masakry robotników w grudniu 1970 r.  

Wśród przedstawionych dokumentów są m.in. informacje o użyciu wojska w wydarzeniach grudniowych 1970 r., w tym meldunek o użyciu broni w dniu 17 grudnia 1970 r., gdy protestujący robotnicy ponieśli największe straty. Ponadto przedstawiono stan bojowy, system dowodzenia i plany działań wojsk w Gdańsku i Gdyni oraz opisy sytuacji z wojskowego punktu widzenia w Szczecinie oraz "zestawienie strat w sile żywej u sprzęcie poniesionych przez wojska". Historycy z WBH zaprezentowali również mapy położenia wojsk w operacji "Grudzień" 1970 oraz zbiór relacji uczestników wydarzeń w Szczecinie.

źródło: PAP

KJ

Zobacz też: Gen. Jaruzelski zostanie zdegradowany do szeregowego?

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Uwaga! Zmieniliśmy sposób komentowania, ale nadal możesz przeczytać stare komentarze do tego wpisu.

Zobacz komentarze

Tematy w dziale Kultura