Viktor Orban wspólnie z Beatą Szydło zwiedzają wystawę malarstwa węgierskiego. fot. PAP/Stanisław Rozpędzik
Viktor Orban wspólnie z Beatą Szydło zwiedzają wystawę malarstwa węgierskiego. fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Spotkanie Szydło - Orban. Szukali kompromisu ws. relokacji uchodźców

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 36

Premier Beata Szydło spotkała się z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Tematem ich rozmowy miała być polityka azylowa UE, m.in. kary za nieprzyjmowanie uchodzców.

Nadchodzący szczyt unijny

Migracje oraz unijna polityka azylowa mają być głównymi tematami szczytu Rady Europejskiej w Brukseli z udziałem szefów państw i rządów krajów członkowskich UE planowanego jest na 15 grudnia. Jak podaje Kancelaria Premiera, Orban spotkał się w Szydło, aby omówić stanowisko Węgier i Polski w tej sprawie.

Jak przekonywał pod koniec listopada wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, możliwe jest, że podczas szczytu uda się doprowadzić do przełomu i wypracować kompromis między krajami członkowskimi w sprawie reformy polityki azylowej. Węgry, Polska i Słowacja od początku nie popierały polityki zapraszania uchodźców. Szef MSZ Austrii potępił deklarację Angeli Merkel o przyjmowaniu kilkuset uchodźców miesięcznie do Niemiec.

Przedmiotem sporu wewnątrz UE w tej sprawie był dotąd m.in. proponowany pierwotnie przez Komisję Europejską stały system obowiązkowej relokacji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej, a także możliwość wykupienia się z obowiązku relokacji - kraj, który nie chce przyjąć imigrantów, miałby zapłacić 250 tys. euro kary za każdego nieprzyjętego uchodźcę.

Europejscy liderzy mają w Brukseli omawiać ponadto kwestie związane m.in. z rynkiem wewnętrznym UE, inwestycjami, problemami socjalnymi, bezpieczeństwem, Brexitem, a także losami umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą w kontekście negatywnego wyniku przeprowadzonego w tej sprawie w Holandii referendum. 

Orban i Szydło na wystawie malarstwa węgierskiego 

Przed nieoficjalnymi rozmowami szefowie rządów Polski i Węgier zwiedzą wystawę "Złoty wiek malarstwa węgierskiego" w Muzeum Narodowym w Krakowie, na której można zobaczyć prace z lat 1836-1936.

- Jesteśmy zaskoczeni, że tak naprawdę częściowo po wystawie oprowadzał sam premier Orban. Wiele obrazów wywołało żywą reakcję premiera, a pani premier Szydło, związana mocno z Krakowem, odwoływała się także do tradycji malarstwa polskiego - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Betlej. Jak podkreślił, ekspozycja jest "autentycznym wydarzeniem dla kultury Węgier i bardzo ją przybliża widzowi polskiemu".

Przed gmachem muzeum na przyjazd szefów państw czekała nieliczna grupa opozycjonistów. Przed przybyciem Szydło głośno krzyczeli: "Wolność, wolność demokracja", "To jest Kraków, a nie Moskwa", natomiast gdy przyjechał Orban, skandowali: "To jest Kraków, nie Budapeszt". Trzymali też duży transparent z napisem "Stop Orbanisation". Później na gmachu muzeum wyświetlili napisy: "Beata Szydło odblokuj wyrok Trybunału Konstytucyjnego" oraz "Dojna Zmiana". 

Wizyta Orbana w Polsce

 Orban przybył do Krakowa z dwudniową wizytą. W piątek weźmie udział w konferencji naukowej pt. "Europa Centralis: losy regionu na przestrzeni dziejów". Konferencja, organizowana przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z krakowskim konsulatem generalnym Węgier i Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie, nawiązuje do obchodzonego w 2016 r. stulecia urodzin prof. Wacława Felczaka - historyka, znawcy dziejów Europy Środkowej i Węgier, a także postaci istotnej dla formowania się węgierskiej opozycji demokratycznej w latach 70. i 80.

Orban, który uczestniczył w wykładach prof. Felczaka w tamtym okresie, ma wygłosić wykład poświęcony postaci historyka. Konferencja została też objęta przez szefa węgierskiego rządu honorowym patronatem. Prawdopodobnie z Orbanem spotka się przy okazji jego wizyty w Polsce również prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

źródło: PAP

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka