Zgromadzenie publiczne. fot. wikimedia.
Zgromadzenie publiczne. fot. wikimedia.

PiS wykreśla z ustawy przepisy o hierarchii zgromadzeń publicznych

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 32

Poprawki do sejmowej nowelizacji ustawy o zgromadzeniach przewidują wykreślenie przepisów dających władzy publicznej, Kościołom i innym związkom wyznaniowym pierwszeństwo w wyborze miejsca i czasu zgromadzenia.

Komisje rekomendują poprawki do prawa o zgromadzeniach

Senackie komisje: praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej poparły zaproponowaną w Senacie poprawkę do ustawy o zgromadzeniach, która wykreśla przepisy dające organom władzy publicznej, Kościołom i związkom wyznaniowym pierwszeństwo w wyborze miejsca i czasu zgromadzenia przed innymi.  

Druga z poprawek wprowadza 14-dniowe vacatio legis - Sejm zaproponował, aby nowela weszła w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Komisje nie poparły pozostałych kilkunastu poprawek zmierzających m.in. do wykreślenia z ustawy zapisu o zgromadzeniach cyklicznych. Poparcia większości komisji nie uzyskały także dwa wnioski: o odrzucenie ustawy i o jej przyjęcie bez poprawek. 

Nowela zakłada możliwość otrzymania na 3 lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu.    

Magierowski: poprawk chyba w dobrym kierunku

Pytany w TVN24 BiS, czy poprawki idą we właściwym kierunku, Magierowski odpowiedział: - Tak, jeżeli pan pyta wprost, czy te poprawki zmierzają w dobrą stronę, to chyba tak.

Zaznaczył jednocześnie, że jeśli Senat przyjmie złożone w środę poprawki, to nowelizacja wróci jeszcze do Sejmu. - Musimy pamiętać o tym, że ona nie jest jeszcze na końcowym etapie. Pan prezydent zawsze powtarza, że może ocenić ostatecznie tę czy inną ustawę w momencie, kiedy ona przybierze ostateczny kształt, tak że poczekajmy na moment, w którym ta ustawa wpłynie na jego biurko - dodał.

Dyrektor prezydenckiego biura prasowego przypomniał też, że prezydent Andrzej Duda odniósł się już do sprawy zmian w Prawie o zgromadzeniach, deklarując, że zależy mu, żeby wolność słowa i wolność zgromadzeń była jak najszersza i respektowana. 

Źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka