Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego zebrało się w siedzibie TK. fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego zebrało się w siedzibie TK. fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

TK wybrał trzech kandydatów na nastepcę prezesa Rzeplińskiego

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 196

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego: Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja zostali wybrani przez Zgromadzenie Ogólne TK jako kandydaci na nowego prezesa Trybunału. Zostali oni już zgłoszeni prezydentowi.

Obecnych w ZO dziewięcioro sędziów TK, wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji, uznało, że mimo nieobecności trzech sędziów wybranych w grudniu ub.r. przez obecny Sejm, kontynuowanie obrad jest "konieczne i uzasadnione" aby wypełnić ustawę - głosi protokół posiedzenia ZO przesłany przez Biuro TK. Innym ustawowym warunkiem ważności uchwał ZO jest obecność minimum 10 sędziów. Uchwała o wyborze trzech sędziów trafiła już do Pałacu Prezydenckiego. 

Okrojony skład sędziów TK

Według początkowych, nieoficjalnych informacji, do wyboru kandydatów na prezesa TK miało nie dojść wobec braku kworum. Z przesłanego potem przez Biuro TK protokołu obrad ZO wynika, że nieobecna w ZO sędzia Julia Przyłębska przesłała skan zwolnienia lekarskiego do 2 grudnia, sędzia Zbigniew Jędrzejewski oświadczył w rozmowie telefonicznej, że przebywa na zwolnieniu lekarskim do 8 grudnia, a sędzia Piotr Pszczółkowski poinformował drogą elektroniczną, że przebywa na zwolnieniu lekarskim do 2 grudnia.

Z protokołu wynika też, że jednogłośnie przyjęto uchwałę ZO o przedstawieniu prezydentowi sędziów Zubika, Rymara i Tuleję na stanowisko prezesa. Wszystkie oddane głosy były ważne; Zubik dostał cztery głosy, Rymar - trzy, a Tuleja - dwa. W ZO brali udział: Rzepliński, Stanisław Biernat, Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Rymar, Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel i Zubik.  

Koniec kadencji Andrzeja Rzeplińskiego

19 grudnia upływa kadencja prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Zwołał on Zgromadzenie Ogólne sędziów, ale zgodnie z zapisami lipcowej ustawy. Według TK, zasady wyboru prezesa, ujęte w ustawie lipcowej przez PiS, są zgodne z konstytucją - wymagana jest większość głosów w ZO, następnie sędzia jest przedstawiany prezydentowi. Większość w Trybunale mają członkowie, wybrani w poprzednich kadencjach Sejmu przez koalicję PO-PSL - zasiada ich sześciu przy trzech, wyłonionych w roku ubiegłym. Sejm uchwalił też nowe przepisy o organizacji i trybie pracy Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja autorstwa PiS zakłada przedstawienie kandydata na prezesa TK Zgromadzeniu Ogólnemu w ciągu miesiąca od wygaśnięcia mandatu. Andrzej Rzepliński nawołuje do zawetowania wszystkich nowelizacji przez prezydenta.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka