Siedziba Trybunału Konstytucyjnego. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski.
Siedziba Trybunału Konstytucyjnego. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski.

Kolejne zmiany w TK. PiS przegłosowało nowelizację

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 67

Sejm uchwalił nowe przepisy o organizacji i trybie pracy Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce zmienić sposób wybierania prezesa TK, a opozycja oskarża Jarosława Kaczyńskiego o upolitycznienie organu sędziowskiego.

Tryb i organizacja prac TK

Nowelizacja autorstwa PiS zakłada przedstawienie kandydata na prezesa TK Zgromadzeniu Ogólnemu w ciągu miesiąca od wygaśnięcia mandatu. Poprzednie zmiany, wprowadzone przez Sejm w lipcu - którymi zamierza się kierować prof. Andrzej Rzepliński - mówią o zwołaniu Zgromadzenia Ogólnego między 15 a 30 dniem przed wakatem. Według polityków PiS jest to przepis, który może pozwolić prezesowi Trybunału na blokowanie wyboru swojego następcy.

ZO - w myśl nowelizacji, uchwalonej dzisiaj - przedstawi prezydentowi kandydatów, cieszących się przynajmniej 5 głosami poparcia ze strony zgromadzenia. Do czasu wyboru nowego prezesa, pracami TK pokieruje sędzia z najdłuższym stażem w zawodze: mowa o aplikantach, asesorach, pracownikach sądów powszechnych i administracji państwowej. Jeśli przepisy zaakceptuje Senat i prezydent Andrzej Duda, pełniącą obowiązki prezesa TK zostanie na kilka tygodni sędzia Julia Przyłębska, wybrana w grudniu ub.r. w skład Trybunału.

Dopuszczenie trzech sędziów do TK

Uchwały Zgromadzenia Ogólnego będą ważne, jeśli zapadną w obecności minimum 10 członków. Nowelizacja precyzuje, że do ZO powołuje się sędziów, którzy złożyli przysięgę prezydentowi. Wpływ na wybór prezesa TK będą mieć zatem niedopuszczani przez Andrzeja Rzeplińskiego do orzekania sędziowie, wybrani przez PiS w ubiegłym roku: Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch. Kadencja prezesa i jego zastępcy w TK będzie trwała 6 lat. ZO uchwali również kodeks etyczny dla sędziów Trybunału, który pozwoli na wprowadzenie zapowiadanych kar dyscyplinarnych.

Nowoczesna i PO jednoznacznie oceniają kolejną nowelizację PiS jako "zawłaszczanie TK" i próbę obsadzenia stanowiska prezesa przychylnym kandydatem. A to tylko jeden z trzech projektów, przegłosowanych przez Sejm. Jeszcze dziś posłowie zajmą się poprawkami senackimi do nowelizacji ws. statusu sędziów TK, a w czwartek odbędzie się pierwsze czytanie ustawy, wprowadzającej wszystkie przepisy w życie.

Koniec kadencji Andrzeja Rzeplińskiego

19 grudnia upływa kadencja prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Zwołał on Zgromadzenie Ogólne sędziów, ale zgodnie z zapisami lipcowej ustawy. Według TK, zasady wyboru prezesa, ujęte w ustawie lipcowej przez PiS, są zgodne z konstytucją - wymagana jest większość głosów w ZO, następnie sędzia jest przedstawiany prezydentowi. Większość w Trybunale mają członkowie, wybrani w poprzednich kadencjach Sejmu przez koalicję PO-PSL - zasiada ich sześciu przy trzech, wyłonionych w roku ubiegłym. Andrzej Rzepliński nawołuje do zawetowania wszystkich trzech nowelizacji przez prezydenta.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka