Trybunał Konstytucyjny. Fot. PAP
Trybunał Konstytucyjny. Fot. PAP

Jest śledztwo ws. braku publikacji wyroku TK z 9 marca

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 30

Śledztwo wszczęła Prokuratura Okręgowa Warszawa- Praga. Rząd nie opublikował w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, który dotyczył grudniowej nowelizacji ustawy o TK.

Śledztwo ws. wyroków TK

Śledczy planują przesłuchać osoby, odpowiedzialne za procedurę publikacji orzeczenia Trybunału. Kancelaria Prezesa Rady Ministów zdecydowała o uwzględnieniu wszystkich zaległych wyroków - łącznie 21 - oprócz tych, dotyczących nowelizacji ustaw o TK z 9 marca i 11 sierpnia. Politycy PiS tłumaczyli, że wraz z kolejnymi zmianami w prawie, orzeczenia straciły na ważności.

Sąd zmienia decyzję prokuratury

Prokuratura w kwietniu postanowiła, że nie zbada przyczyn braku publikacji wyroku TK. Sąd Rejonowy w Warszawie nakazał jednak śledczym wszcząć śledztwo w tej sprawie. Pierwszą decyzję prokuratorów zaskarżyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. - W ocenie sądu, do pełnego wyjaśnienia okoliczności sprawy niezbędne jest przesłuchanie świadków i chodzi o osoby bezpośrednio odpowiedzialne za procedurę publikacji orzeczeń. Sąd nie wskazał, o jakie konkretnie osoby chodzi, poprzestając na tym sformułowaniu - wyjaśnił rzecznik prokuratury, Łukasz Łapczyński.

Teraz prokuratorzy muszą ustalić listę świadków, których przesłuchają ws. zaniechania publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka