Kwota wolna od podatku w 2017 roku bez zmian. fot. pixabay
Kwota wolna od podatku w 2017 roku bez zmian. fot. pixabay

Kwota wolna od podatku w 2017 r. bez zmian

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 25

Do Sejmu trafił projekt ustawy posłów PiS zachowujący dotychczasowe zasady obliczania kwoty wolnej od podatku w 2017 r. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku zapowiadane jest od 1 stycznia 2018 r.

Autorzy projektu wskazali w uzasadnieniu, że "z uwagi na zapowiedziane przez Panią Premier w exposé podwyższenie kwoty wolnej do 8.000 zł i trwające prace nad reformą systemu podatkowego w zakresie jednolitego podatku, w ramach której planowana jest realizacja tej zapowiedzi i której wejście w życie planuje się od 1 stycznia 2018 r., zasadne jest zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania również w roku 2017".Obecnie kwota wolna od podatku wynosi  3091 zł. 

Kwota wolna od podatku bez zmian

W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, "w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". TK w sentencji wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu noweli ustawy o podatkudochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, utrata mocy obowiązującej dotychczasowych przepisów mogłaby w konsekwencji spowodować, że podatnicy zostaliby pozbawieni prawa do pomniejszenia podatku o kwotę wolną w wysokości gwarantowanej przez obecnie obowiązujące przepisy.

"W celu zapewnienia podatnikom konstytucyjnej zasady pewności prawa, a w szczególności zagwarantowania prawa do uwzględnienia kwoty wolnej od podatku w obecnie obowiązującej wysokości, zachodzi pilna potrzeba podjęcia inicjatywy ustawodawczej określającej zasady obliczania podatkudochodowego w roku 2016" - zaznaczono.

Zmiany w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych

Projektowana nowela zakłada też zmiany zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych. Jak wyjaśniono, polskie fundusze inwestycyjne - fundusze inwestycyjne otwarte - FIO, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte - SFIO - zostałyby objęte zwolnieniem przedmiotowym, zamiast zwolnienia podmiotowego obejmującego m.in. dochody, przychody z odsetek, dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Analogicznym zwolnieniem przedmiotowym objęte miałby też zostać zagraniczne instytucje wspólnego inwestowania z państw członkowskich UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, spełniających cechy pozwalające uznać je za podmioty równoważne do FIO i SFIO.

Nowymi przepisami miałby zostać również objęte fundusze inwestycyjne zamknięte FIZ.Projekt zakłada m.in., że fundusze zwolnione przedmiotowo z opodatkowania nie będą zobowiązane do składania zeznania podatkowego, jeżeli w roku podatkowym osiągnęły dochody - przychody jedynie w zakresie, w jakim korzystają z tego zwolnienia.

źródlo: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka