Ogólnopolski Strajk Kobiet. fot. PAP/ Jakub Kaczyński
Ogólnopolski Strajk Kobiet. fot. PAP/ Jakub Kaczyński

"Nie składamy parasolek". Kobiety strakują przed sejmem

Redakcja Redakcja Społeczeństwo Obserwuj notkę 111

Czarny protest powraca pod sejm. - Nie składamy parasolek. Fikcja "kompromisu aborcyjnego" podważa wiarygodność państwa - mówią strajkujące kobiety.

Ogólnopolski II Strajk Kobiet

Ogólnopolski II Strajk Kobiet trwa w wielu miastach w Polsce i za granicą, organizatorki mówią nawet o ponad 100. Przekonują, że 90 proc. wydarzeń odbędzie się w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców. Marsze, manifestacje i debaty związane ze strajkiem odbędą się m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Bielsku-Białej, Elblągu, czy Siemiatyczach. 

Podczas konferencji prasowej organizatorki warszawskiego protestu, Agata Czarnacka i Bożena Przyłuska, odczytały odezwę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która w poniedziałek zostanie przedstawiona partiom parlamentarnym i rządowi. 

Sprzeciw wobec "kompromisu aborcyjnego"

Protestujące oceniają, że władze publiczne "prowadzą politykę przyzwolenia na agresję i dyskryminację", co uderza w podstawowe prawa kobiet, w tym "prawo do życia, integralności cielesnej i bezpieczeństwa". -Kobiety żyją w lęku i strachu, codziennie przygotowane na najgorsze. Nie są bezpieczne w przestrzeni medialnej i publicznej, w pracy i w domu, w szpitalu czy w szkole - mówią.

- Podtrzymując fikcję prawną w postaci "kompromisu aborcyjnego", państwo polskie nie tylko podważa własną wiarygodność, ale też kreuje politykę zdrowotną, w której godność, bezpieczeństwo, życie i zdrowie kobiet znajdują się na ostatnim miejscu. Podobnie jest w polityce społecznej: imperatyw rodzenia przesłonił zasady nowoczesnego wsparcia dla różnych form rodzin. Wsparcia opartego na wiedzy socjologicznej i społecznym dialogu - twierdzą kobiety.
Nie godzą się na propozycje Jarosława Kaczyńskiego, który chce, aby kobiety rodziły nawet zdeformowane i chore dzieci, aby mogły być ochrzone.

Burza w internecie ws. aborcji Natalii Przybysz

W wystąpieniu prostestujacych pod sejmem pojawiło się nazwisko Natalii Przybysz, która w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" wyjasnia znaczenie utworu "Na sen", w którym opowiada o dziewczynie, która usunęła ciążę. Jak mówi dalej, piosenka jest o niej i jest to protest song. To wyznanie wywołało burzę w internecie.Pojawiły się głosy oskarżajace i broniące Przybysz.

- N. Przybysz jest hejtowana za to, że kościelni działacze nie zdołali jej wmówić poczucia winy. P. mówi o uldze. To normalna reakcja kobiet- pisze na twitterze Anna Dryjańska z wysokich obcasów. 

- Nowa patronka i ikonka "czarnego marszu". Zabiła dziecko, bo w 60 m mieszkaniu zrobiłoby sie za ciasno.Cóż dodać?- twittuje publicysta Rafał A. Ziemkiewicz 

Żądania uczestniczek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 

Protestujące domagają się m.in. uwzględniania praw i sytuacji kobiet "przy kształtowaniu wszystkich rozwiązań polityki publicznej i ekonomicznej". Chcą także "kompleksowej i opartej na najnowszej wiedzy medycznej polityki gwarantowania praw reprodukcyjnych w opiece zdrowotnej". Wskazano, że chodzi m.in. o refundację najnowocześniejszych środków antykoncepcyjnych i dostępność bez recepty do tzw. antykoncepcji awaryjnej.

Uczestniczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet żądają także zmian prawnych i instytucjonalnych umożliwiających skuteczne ściganie sprawców przestępstw seksualnych oraz przemocy domowej i przemocy wobec kobiet. Chcą również "systemowego publicznego programu rugowania przejawów seksizmu w życiu publicznym i funkcjonowaniu instytucji".

Domagają się systemowego publicznego wsparcia w obszarze opieki, w szczególności opieki nad dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Żądają także m.in. "zaprzestania polityki społecznej militaryzacji, za to czynnego działania na rzecz pokoju na niwie międzynarodowej". 

źródło: PAP, TVN24, noizz.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo