Spotkanie modlitewne "Wielka Pokuta", fot. PAP/Waldemar Deska
Spotkanie modlitewne "Wielka Pokuta", fot. PAP/Waldemar Deska

Wielka Pokuta na Jasnej Górze. Modlitwa przebłagalna za grzechy narodowe

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 130

Ponad 100 tys. osób wzięło udział w Wielkiej Pokucie na Jasnej Górze. Apb Stanisław Gądecki powiedział, że to "przebłaganie za wszystkie grzechy popełnione w Polsce".

Organizatorem modlitewnego spotkania była Fundacja Solo Dios Basta. Zgromadzonym towarzyszyły intencje przebłagania za grzechy narodowe, w tym aborcję, pijaństwo, zawiść i uwikłanie w komunizm. 

Grzech społeczny i pokuta społeczna

- Kościół, głosząc naukę o grzechu, mówi jednocześnie o Bogu przebaczającym i wskazuje drogę powrotu do niego. Dlatego też Kościół nawołuje czasami do szczególnej pokuty społecznej, przypominając nam, że pokuta indywidualna w pewnych sytuacjach nie wystarcza – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas mszy będącej głównym punktem pokutnego nabożeństwa na Jasnej Górze.

Metropolita poznański tłumaczył na czym polega "grzech społeczny". W swoim podstawowym znaczeniu grzech jest zawsze aktem wolności pojedynczego człowieka, nie zaś całej grupy, ale grzech może dotykać innych ludzi i szkodzić życiu społecznemu. Jeśli społeczeństwo przeciwko temu nie protestuje, to powstaje grzech zbiorowy. - Suma grzechów osobistych popełnionych przez wiele osób tworzy grzeszne struktury społeczne i sytuację grzechu – objaśniał abp Gądecki.

- Grzech społeczny jest więc czymś więcej niż prosta suma grzechów osobistych - jest jakby nową quasi antywartością, podobnie jak dobro wspólne nie jest tylko prostą sumą dóbr indywidualnych, ale jest jakby nową quasi jakością – kontynuował hierarcha. Według niego rzech osłabia społeczeństwo w jego podstawach, ponieważ wnika w struktury społeczne, hamuje i utrudnia rozwój wspólnoty ludzkiej. 

Trzy znaczenia „grzechu społecznego”

Wskazał na trzy znaczenia „grzechu społecznego”. Po pierwsze, grzech każdego człowieka dotyczy w jakiś sposób także innych ludzi, ponieważ narusza ludzką solidarność, wpływa mniej lub bardziej wyraźnie na całą rodzinę ludzką. W drugim znaczeniu chodzi o to, że niektóre grzechy są skierowane wprost przeciwko bliźniemu, którego grzesznik bezpośrednio krzywdzi. 

- To także czyny przeciwko prawom osoby ludzkiej, poczynając od prawa do życia, nie wyłączając prawa nienarodzonych, czyny przeciwko nietykalności fizycznej, czyny przeciwko wolności drugiego człowieka, zwłaszcza przeciwko najwyższej wolności jaką jest wolność wyznawania wiary w Boga i wielbienia go – mówił arcybiskup.

Grzech społeczny może być popełniony także czynem lub zaniedbaniem ze strony przywódców politycznych, ekonomicznych, związkowych, jeśli "mając po temu władzę nie angażują się z roztropnością w dzieje ulepszania czy przemiany społeczeństwa według wymogów i możliwości na danym etapie dziejów”. Taki grzech może również dotyczyć „pracowników, którzy nie dopełniają obowiązku obecności i współpracy w budowaniu przedsiębiorstwa dobrobytu dla nich, dla rodzin i dla całego społeczeństwa”.

Metropolita zauważył, że skutki grzechu społecznego niszczą relacje między różnymi wspólnotami ludzkimi. Człowiek może ulec demoralizacji lub obojętnieje wobec grzechu. 

Sobotnia Wielka Pokuta z udziałem – jak podało biuro prasowe sanktuarium - ponad 100 tys. osób była jednym z najliczniejszych w tym roku zgromadzeń na Jasnej Górze. Pomysłodawcą i współorganizatorem narodowej pokuty by reżyser, producent filmowy Lech Dokowicz. 

źródło PAP

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo