Protest przeciwko CETA i TTIP. fot.PAP/Jacek Turczyk
Protest przeciwko CETA i TTIP. fot.PAP/Jacek Turczyk

Protest przeciwko CETA i TTIP. "Ograniczają suwerenność"

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 54

Pod Ministerstwem Rolnictwa w Warszawie odbył się protest przeciw układom o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA) i UE a USA (TTIP). Obecny tam lider partii Razem Adam Zandberg stwierdził, że umowy "ograniczają naszą suwerenność".

Protest zorganizowała organizacja pozarządowa Akcja-Demokracja. Poparły ją m.in. związki zawodowe i partie polityczne, wśród nich Partia Razem, ruch Kukiz'15, SLD czy OPZZ RIOR.

Nie dla CETA i TTIP

Zgromadziliśmy się tu, by powiedzieć "nie" układom CETA i TTIP- mówiła otwierając demonstrację liderka Akcji-Demokracji Maria Świetlik. Towarzyszyły jej okrzyki tłumu: "hop, hop, hop - CETAstop". Powiewały flagi Polski, Solidarności i innych organizacji. Wśród demonstrujących byli m.in. Paweł Kukiz, Adrian Zandberg czy Sławomir Izdebski.

- Nie chcemy tymczasowego stosowania CETA, bo wiemy, że nie jest to tymczasowe, tylko trwałe - dodała Świetlik.

- Nie damy wmówić sobie, że jesteśmy stronnikami (prezydenta Rosji Władimira) Putina, że jesteśmy za zamknięciem granic. Współpraca międzynarodowa jest potrzebna, ale w takich sferach, jak ochrona klimatu, walka przeciw unikaniu opodatkowania, czy walka z głodem na świecie - podkreślał Piotr Trzaskowski.

Protest przeciw korporacjom

Jak twierdził, to nie jest protest przeciw Ameryce, Europie, ale wszechwładzy korporacji i politykom, którzy służą tym korporacjom. - To protest na rzecz lepszej demokracji, która służy obywatelom. To połączyło lewicę, prawicę, rolników i związki zawodowe - dodał.

Podczas swego przemówienia przewodniczący sejmowej komisji ds. rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) przekonywał, że Polska produkuje żywność "zdrową, smaczną, naturalną", ma też 1,4 mln gospodarstw rolnych. Według niego jeśli CETA wejdzie w życie, wszystko się zmieni. Przekonywał, że zawarty w latach 90. XX wieku północnoamerykański układ o wolnym handlu NAFTA (pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem) doprowadził do zniszczenia rolnictwa meksykańskiego i wywołał bankructwo wielu kanadyjskich producentów rolnych.

Zdaniem innego posła Kukiz'15 Piotra Apela każdy z rządu, kto popiera tymczasowe stosowanie CETA działa przeciw obywatelom. - To zdrada stanu - ocenił Apel. - Mieliśmy wstać z kolan, a rząd klęka przed wyzyskiwaczami, którzy chcą nas karmić żywnością modyfikowaną genetycznie - powiedział z kolei Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych, dodając, że Forum domaga się wysłuchania partnerów społecznych i dialogu.

Sprzeciw wobec "neokolonialnych trybunałów arbitrażowych"

Wcześniej z oświadczeniem wystąpiła Partia Razem. - Rząd twierdzi, że trybunały arbitrażowe zawarte w TTIP i CETA opłacają się Polsce. To bezczelne odwracanie kota ogonem. Od rozstrzygania sporów są niezawisłe sądy, a nie podejrzane instytucje tworzone pod dyktando wielkiego biznesu- powiedział Zandberg.

Według niego Polska powinna renegocjować wszystkie układy, zawarte w latach 90., gdzie wpisany jest mechanizm rozwiązywania sporów między państwem a inwestorem. Podkreślił, że protesty wyrażają sprzeciw wobec "neokolonialnych trybunałów arbitrażowych" i narzucaniu kształtu prawa przez korporacje. Nie ma zgody na to, żeby pod pretekstem układu handlowego w rzeczywistości ograniczać naszą suwerenność, ograniczać nasze demokratyczne prawo do decydowania o sobie" - zaznaczył lider Razem.

Pod budynkiem MRiRW zebrała się też grupa sympatyków ONR. "Chcemy nacjonalizacji, nie korporacji" - napisali na swym transparencie. Policja odcięła ich kordonem od głównej manifestacji przeciw CETA.

Jak poinformowała podinspektor Magdalena Bieniak z zespołu prasowego KG Policji w proteście pod gmachem ministerstwa rolnictwa wzięło udział ok. 700 osób. - Wszystko przebiegło spokojnie - przekazała Bieniak. Mniejsze protesty przeciw CETA odbyły się również w innych miastach Polski. 

źródło TVN24/x-news

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Zobacz też:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka