Andrzej Wajda. Fot. PAP/Leszek Szymański
Andrzej Wajda. Fot. PAP/Leszek Szymański

Andrzej Wajda nie żyje

Redakcja Redakcja Kultura Obserwuj notkę 67

Najwybitniejszy polski reżyser zmarł w niedzielę wieczorem w wieku 90 lat. Andrzej Wajda ciężko chorował w ostatnich tygodniach, trafił do szpitala.

Twórczość Andrzeja Wajdy

"Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Popiół i diament", "Wesele" czy "Pan Tadeusz" - z tych produkcji Andrzej Wajda znany jest na całym świecie. To on zainicjował polską szkołę filmową. W 2000 roku został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. W ostatnich latach zajmował się filmami, opisującymi historię najnowszą Polski - jak choćby w produkcjach "Katyń" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Andrzej Wajda był doktorem honoris causa Uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego, Łódzkiego, Pedagogicznego w Krakowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Honorowy obywatel wielu miast. Doceniony w kilku państwach zagranicznych, odznaczony Orderem Orła Białego.

Kondolencje

- Zmarł Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser, laureat Oscara. Cześć Jego pamięci - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Kondolencje złożyło również MSZ.

Donald Tusk: Wszyscy jesteśmy z Wajdy. Patrzyliśmy na Polskę i siebie samych przez Niego. I lepiej rozumieliśmy. Teraz będzie trudniej.

- Przede wszystkim był jednym z największych polskich artystów, najbardziej znanych w świecie. Polska była jego pasją, jak żaden inny reżyser potrafił w sposób artystycznych przetworzyć ten temat - wspominał Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia FIlmowców Polskich.

- Nie było wybitniejszego poety kina w historii polskiego filmu niż Andrzej Wajda. To dobrze, że trzy tygodnie temu na festiwalu w Gdyni zdążył jeszcze przekonać się jak bardzo był przez swoich widzów szanowany i kochany. Na stojąco! Za wszystkie filmy - te genialne, i te które z różnych powodów nie wyszły tak jak miały wyjść - dziękuję Panie Andrzeju - napisał krytyk filmowy Tomasz Raczek.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura