Zdjęcie senatora Johna McCaina po spotkaniu z Antonim Macierewiczem, fot. Twitter/@senjohnmccain
Zdjęcie senatora Johna McCaina po spotkaniu z Antonim Macierewiczem, fot. Twitter/@senjohnmccain

Macierewicz w USA: Stany Zjednoczone gotowe do rozmieszczenia wojsk w Polsce

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 42

Stany Zjednoczone są gotowe jak najszybciej rozpocząć rozmieszczenie swych wojsk na terenie Polski – powiedział minister Antoni Macierewicz, który przebywa z wizytą w USA.

- Wiem, że ze strony USA jest jak największa gotowość i determinacja, żeby ich wojska - zarówno te w ramach ciężkiej brygady, która będzie stacjonować na terenie Polski, jak i te, które będą w bojowej grupie batalionowej i będą współdziałać z innymi wojskami natowskimi - jak najszybciej rozpoczęły rozmieszczenie na terenie Polski – powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Macierewicz o zagrożeniach dla Polski i świata

Macierewicz przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W piątek uczestniczył w sympozjum z udziałem studentów, naukowców i polityków na Uniwersytecie Stanowym Rutgersa w New Brunswick w stanie New Jersey. Wygłosił tam główne przemówienie na konferencji na temat bezpieczeństwa narodowego.

Szef MON scharakteryzował najważniejsze zagrożenia, w których obliczu stoi Polska i świat. Zaliczył do nich m.in. ekstremizm islamski, rosyjską agresję oraz ekspansywną politykę Chin. Zwrócił też uwagę na pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa na flance wschodniej.

Mówił o agresji Rosji na Ukrainę oraz niedawnym ataku bombowym wojsk Putina w Syrii. Wskazał na falę terroryzmu, z którym musiały się w ostatnim czasie zmagać Francja, Belgia i Niemcy. Zwrócił także uwagę na zagrożenia płynące z kryzysu związanego z falą imigracji, zalewającej przede wszystkim Stary Kontynent.

Nawiązywał do znanej książki „Zderzenie cywilizacji” Samuela Huntingtona i przekonywał, że „zderzenie cywilizacji” staje się rzeczywistością.

Znaczenie szczytu NATO i jego ustalenia

Minister apelował o obronę systemu wartości europejskich, związanych z chrześcijaństwem. Podkreślił potrzebę zwiększenia wydatków na obronność i wywiązywania się z podjętych zobowiązań, a także aktywności i wsparcia terytoriów znajdujących się poza granicami NATO. - Trzeba walczyć z wspólnym wrogiem, który zna nasze słabości – argumentował.

Sporo mówił o niedawnym szczycie NATO w Warszawie. Mówił o obecności wojsk Paktu Północnoatlantyckiego, w tym polskich, w różnych krajach jego wschodniej flanki. Rozmieszczenie wojsk amerykańskich w Polsce ma nastąpić na początku przyszłego roku.

Minister pytany, czy doszło do dodatkowych ustaleń wykraczających poza podjęte na warszawskim szczycie NATO, powiedział: - Dla nas najważniejsze jest to, aby zobowiązania podjęte podczas szczytu NATO zostały jak najszybciej i w jak najpełniejszym wymiarze zrealizowane. Wiemy, że wszystko idzie naprawdę bardzo dobrze. Polska wypełni wszystkie swoje zobowiązania, które do nas należą.

Macierewicz o Rosji i katastrofie smoleńskiej

W trakcie konferencji Macierewicz mówił o Rosji. Sugerował, aby zastanowić się, czy katastrofa smoleńska, inwazja na Ukrainę czy też wojna w Gruzji nie są kolejnymi etapami dłuższego procesu. Zapowiedź utworzenia przez prezydenta Władimira Putina ministerstwa bezpieczeństwa państwowego traktował jako powrót do czasów KGB.

W nawiązaniu do artykułu w „Gazecie Wyborczej”, która pisała, że „zlikwidował po cichu” podkomisję smoleńską, i nazwała złamaniem prawa powołanie jej członków do utworzonej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, powiedział, że to „bzdura”.

Szef MON mówił o polskiej drodze do wolności. Przypominał też o wysiłkach krajów Międzymorza oraz Grupy Wyszehradzkiej zmierzających do wzmocnienia regionu.

Spotkanie z senatorem MacCainem

Podczas pobytu w USA Macierewicz spotkał się m.in. z szefem agencji obrony przeciwrakietowej, wiceadmirałem Jamesem Syringiem. Nie chciał ujawniać szczegółów, ale określił je jako „bardzo ważne”. Ponadto rozmawiał z przewodniczącym komisji ds. sił zbrojnych w amerykańskim Senacie Johnem McCainem.

- W zasadzie podczas dwóch spotkań rozmawialiśmy o sytuacji związanej z ich pracą w bazie w Radzikowie, w której Polska uczestniczy, i całym systemie antyrakietowym, skuteczności jego działania i wszystkim, co się z tym wiąże. Polska jest bardzo w to zaangażowana i będziemy w to zaangażowani, będziemy dotrzymywali naszych zobowiązań, bardzo jesteśmy tym zainteresowani – mówił Macierewicz podczas konferencji dla prasy po sympozjum.

Zapewniał o wsparciu dla polskich zamierzeń i wysiłków na rzecz obrony rakietowej oraz obecności USA i NATO na wschodniej flance. Wyraził przy tym wdzięczność dla senatora McCaina za jego wysiłki w tych sprawach.

McCain po spotkaniu zamieścił na Twitterze zdjęcie z szefem MON. Napisał, że spotkanie z Macierewiczem było "świetne", a ich rozmowy dotyczyły wspólnych interesów bezpieczeństwa USA i Polski w Europie Wschodniej.

źródło PAP

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka