Adam Michnik, fot. Wikimedia Commons
Adam Michnik, fot. Wikimedia Commons

Część byłych KOR-owców bojkotuje uroczystość u Andrzeja Dudy

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 99

19 osób ze środowiska Komitetu Obrony Robotników napisało do Andrzeja Dudy, że nie weźmie udziału w organizowanym przez prezydenta w piątek spotkaniu z okazji 40-lecia powstania KOR-u. 

KOR-owcy odmawiają udziału w uroczystości

Oświadczenie opublikowane w "Gazecie Wyborczej" podpisali: Seweryn Blumsztajn, Marek Beylin, Magda Bocheńska, Jacek Bocheński, Andrzej Celiński, Wojciech Celiński, Jan Cywiński, Anna Dodziuk, Witold Drukier, Maryla Hopfinger, Jerzy Jedlicki, Adam Michnik, Ewa Milewicz, Leszek Moczulski, Paula Sawicka, Danuta Stołecka, Joanna Szczęsna, Zofia Winawer, Rafał Zakrzewski.

Osobne listy z odmową przybycia na uroczystości wystosowali Waldemar Kuczyński i Halina Flis-Kuczyńska. 

Autorzy pisma dziękują prezydentowi za zaproszenie: "Cieszymy się, że pamięta Pan o tej rocznicy. Jesteśmy bowiem dumni z naszej działalności w KOR-ze i opozycji demokratycznej", ale nie chcą razem z nim świętować 40-lecia powstania KOR

"Naszym zdaniem łamie Pan polską konstytucję i wspiera rząd w paraliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego, który jest jej strażnikiem. To zaprzeczenie ideałów, o które walczyliśmy w Komitecie Obrony Robotników i opozycji" - czytamy w oświadczeniu. 

Zaproszono kilkaset osób do Pałacu Prezydenckiego

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski poinformował, że do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z okazji 40-lecia powstania KOR-u wysłanych zostało kilkaset zaproszeń.

Wśród zaproszonych gości są m.in. jedyni dwaj żyjący sygnatariusze "Apelu do społeczeństwa i władz PRL" z 23 września 1976 r.: Antoni Macierewicz (obecnie minister obrony narodowej) oraz Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej), a także osoby, które do KOR-u dołączyły nieco później, m.in. Adam Michnik. 

Podczas spotkania głos ma zabrać prezydent Andrzej Duda, a także sygnatariusze apelu, współtwórcy KOR-u, przedstawiciele środowiska robotników.  - Specjalnie na tę uroczystość z archiwum IPN zostały wypożyczone archiwalia z tego okresu. Część to dokumenty SB, materiały operacyjne, dokumenty - mówił Kolarski.

Wcześniej, 12 nieżyjącym już sygnatariuszom apelu Andrzej Duda odda hołd symbolicznie, składając wieniec na grobie jednego z nich, księdza Jana Ziei pochowanego na cmentarzu w Laskach - powiedział Kolarski. Kwiaty od prezydenta na grobach pozostałych twórców KOR-u złożą ministrowie Kancelarii Prezydenta.

Sygnatariusze "Apelu do społeczeństwa i władz PRL" 

23 września 1976 r. 14 osób ogłosiło "Apel do społeczeństwa i władz PRL", informując o powstaniu KOR-u. Sygnatariusze wzywali do: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.

Apel podpisali: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ksiądz Jan Zieja i Wojciech Ziembiński. Nieco później dołączyli do KOR-u: Halina Mikołajska, Mirosław Chojecki, Emil Morgiewicz, Wacław Zawadzki, Bogdan Borusewicz, Józef Śreniowski, Anka Kowalska, Stefan Kaczorowski, Wojciech Onyszkiewicz i Adam Michnik.

W 2006 r., w 30. rocznicę powstania KOR-u, w Pałacu Prezydenckim prezydent Lech Kaczyński odznaczył nieuhonorowanych dotąd założycieli KOR, współpracowników Komitetu, "cichych bohaterów".

źródło PAP

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka