Spotkanie Trójkąta Weimarskiego: Frank-Walter Steinmeier, Witold Waszczykowski, Jean-Marc Ayrault, fot. PAP/Paweł Supernak
Spotkanie Trójkąta Weimarskiego: Frank-Walter Steinmeier, Witold Waszczykowski, Jean-Marc Ayrault, fot. PAP/Paweł Supernak

Spotkanie szefów MSZ państw Trójkąta Weimarskiego

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 9

Z okazji 25. rocznicy ustanowienia Trójkąta Weimarskiego, w skład którego wchodzą Polska, Niemcy i Francja, doszło do spotkania szefów dyplomacji państw Trójkąta. Ministrowie we wspólnym oświadczeniu zapewnili, że chcą wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej.

Frank-Walter Steinmeier zaprosił Witolda Waszczykowskiego i Jeana-Marca Ayraulta do zamku Ettersburg koło Weimaru. Głównym tematem spotkania był wynik czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii i sytuacja w UE. 

Wspólne oświadczenie szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji 

- Polska jest i będzie w UE, ale chcemy, by ta Unia była lepsza - mówił Waszczykowski. Podkreślił, że instytucje unijne "mają pomagać obywatelom, a nie odwrotnie". - Nie jesteśmy w Unii, by tworzyć utopie, by tworzyć sztuczne instytucje - zaznaczył. Jak mówił, podczas spotkania złożył wstępne propozycje dotyczące reformy Wspólnoty.

We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji podkreślili konieczność zrozumienia przyczyn postaw eurosceptycznych w kontekście wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. "Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania" - napisali.

Jak zaznaczyli, chcą pokazać, że Unia Europejska może osiągnąć więcej niż każde państwo w pojedynkę "zarówno w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, migracji i uchodźstwa, jak i zwiększania konkurencyjności, wzrostu oraz zatrudnienia, zwłaszcza wśród młodzieży".

Ministrowie zaznaczyli potrzebę trwałego rozwoju silnej i konkurencyjnej gospodarki obronnej w Europie oraz potrzebę wzmocnienia wspólnego bezpieczeństwa energetycznego, np. poprzez "elastyczną współpracę regionalną na wypadek zakłóceń dostaw".

W sprawie uchodźców Polska, Niemcy i Francja nie mówią jednym głosem

Ayrault zauważył, że jak dotąd nie ma porozumienia w gronie państw Trójkąta Weimarskiego w kwestii kryzysu migracyjnego. Steinmeier odpowiadając na pytanie, czy istnieje szansa na wypracowanie przez Europę wspólnej polityki migracyjnej, podkreślił, że obecnie w Europie jest "większa determinacja, by wspólnie bronić granicy zewnętrznej niż rozdzielać uchodźców". 

Waszczykowski zaznaczył, że poszczególne kraje członkowskie różni poziom zamożności, wobec czego nie mogą one wszystkie w ramach jednej polityki azylowej zaproponować azylantom tego samego. Wszyscy szefowie dyplomacji zapowiedzieli dalsze konsultacje w celu wypracowania zbliżonego stanowiska. 

Szef niemieckiej dyplomacji poinformował też, że omawiano również sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii. Steinmeier powiedział, że niedawno podjęte zostały nowe starania o ożywienie rozmów między Rosją a Ukrainą i skłonienie obu stron do honorowania porozumień, które już zawarły.

Ministrowie zapowiedzieli intensyfikację dalszych konsultacji w ramach Trójkąta Weimarskiego. Francja zaproponuje termin spotkania "na najwyższym szczeblu" w listopadzie. Waszczykowski przedstawił koncepcję konsultacji. - Możemy spotykać się od czasu do czasu przed Radami Europejskimi, Radami ds. Zagranicznych bądź innymi ważnymi wydarzeniami - mówił. Zaproponował także wizyty trójstronne w krajach trzecich oraz wspólne programy humanitarne. Proponował także spotkania Trójkąta Weimarskiego z Grupą Wyszehradzką.

źródło PAP

Zobacz: 

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka