Ewa Błasik z synem oraz prezydent Andrzej Duda podczas odsłonięcia pomnika gen. Andrzeja Błasika, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Ewa Błasik z synem oraz prezydent Andrzej Duda podczas odsłonięcia pomnika gen. Andrzeja Błasika, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Święto Lotnictwa w Krzesinach. Odsłonięto pomnik gen. Błasika

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 250

Na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach stanął pierwszy w Polsce pomnik gen. Andrzeja Błasika. W uroczystościach z okazji Święta Lotnictwa wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. 

Polska armia i polskie lotnictwo na nowej drodze rozwoju

Odsłonięcie pomnika było jednym z elementów centralnych obchodów Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych w Poznaniu. Oprócz pomnika odsłonięto także tablicę upamiętniającą Marię i Lecha Kaczyńskich oraz gen. Stanisław Targosza, który był dowódcą Sił Powietrznych w listopadzie 2006 r., kiedy do bazy w Krzesinach przyleciały pierwsze samoloty F-16. Maria Kaczyńska została matką chrzestnych maszyn, nadając im imię "Jastrząb".

Jak powiedział prezydent, 10 lat temu, z przyjęciem pierwszych F-16, "w naszym lotnictwie rozpoczął się nie notowany od dziesięcioleci, trwający do dzisiaj, ogromny postęp". - Pamiętamy o tych, którym zawdzięczamy to, że polska armia i polskie lotnictwo weszło na zupełnie nową drogę rozwoju - dodał. 

Prezydent i szef MON: Szkalowano polskich pilotów 

Andrzej Duda i szef MON Antoni Macierewicz nawiązywali też do katastrofy smoleńskiej. - To był dzień naszej wielkiej straty, straciliśmy wielkiego prezydenta, straciliśmy wielkich dowódców, straciliśmy wielu ludzi, dla których celem życia Polska była sama w sobie. Ale podnieśliśmy się i idziemy nadal przed siebie. Podniosły się także i polskie Siły Powietrzne po tym, jak szkalowano polskich pilotów - mówił prezydent. - Realizowaliście zadania najlepiej jak umiecie, zadając kłam tym wszystkim podłym insynuacjom - zwrócił się do lotników, życząc im, by nie podważano ich kompetencji.

- Mamy prawo być z was dumni, z tego co codziennie dokonujecie, z waszego wielkiego wysiłku, z waszej determinacji, z waszej pracy – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz, podkreślając, że ma na myśli nie tylko pilotów, ale wszystkich lotników, a także personel naziemny.

Prezydent Andrzej Duda wspomina gen. Andrzeja Błasika

O generale Błasiku Andrzej Duda powiedział: - Był żołnierzem z krwi i kości. Niezwykle oddanym służbie, niezwykle oddanym ojczyźnie, niezwykle miłującym wszystko to, czemu się poświęcił aż do końca swojego życia. Jak podkreślił, generał "zginął, służąc Rzeczypospolitej, stojąc u boku prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego i jego żony".

- Zginął w powietrzu, w samolocie rządowym, ale wojskowym, który był pilotowany przez jego podwładnych, przez polskich pilotów, których tak ukochał, i którzy zawsze zajmowali miejsce w jego sercu, o których zawsze starał się dbać - przypomniał prezydent.

Gen. Andrzej Błasik był dowódcą baz, 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, a później także dowódcą drugiej brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. W tym okresie przyjęto tu pierwszy samolot F-16, a potem następne. Wdowa po generale, Ewa Błasik przypomniała, że to on wdrażał największy program modernizacyjny polskich sił powietrznych.

Wdowy po generałach lotnikach o zasługach swoich mężów

- Strategiczna wizja roli polskich sił powietrznych, prezentowana przez generała Błasika, była decydująca przy procesie transformacji z otrzymanej w spadku z poprzedniego systemu kultury wojskowej do nowoczesnego rodzaju sił zbrojnych - takimi słowami sekretarz obrony Robert Gates uzasadnił nadanie mojemu mężowi Legii Zasługi w stopniu komandorskim przez prezydenta Stanów Ameryki Północnej - przypomniała Ewa Błasik.

Z kolei wdowa po gen. Stanisławie Targoszu, Barbara Targosz przypominała uroczystości z 9 listopada 2006 r. - Wracam pamięcią do tamtego dnia, do atmosfery przepełnionej dumą, że polski lotnik otrzyma nowoczesny samolot. (…) To było ukoronowanie trudu wielu osób – mówiła.

Widowiskowe pokazy lotnicze z okazji Święta Lotnictwa

Prezydent wziął udział w mszy polowej i uroczystym apelu z okazji Święta Lotnictwa. Najbardziej widowiskowym elementem uroczystości będą pokazy lotnicze, które rozpoczną się od skoków spadochronowych. W powietrzu zaprezentują się m.in. samoloty wielozadaniowe F-16, myśliwiec MiG-29, szturmowe Su-22, transportowe C-295M i C-130 Hercules, a także zespoły akrobacyjne "Orlik" na PZL-130 Orlik oraz "Biało-czerwone Iskry" na TS-11 Iskra.

Latać będą również śmigłowce bojowe Mi-24, szkolny SW-4, samoloty z cywilnej grupy akrobacyjnej Żelazny oraz bezzałogowiec rozpoznawczy Orbiter. Pokazom towarzyszyć będzie wystawa statyczna, na której można będzie zobaczyć wszystkie typy statków powietrznych, jakie są obecnie wykorzystywane w wojsku.

Zwieńczeniem obchodów Święta Lotnictwa będzie wieczorny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych na poznańskim placu Wolności

źródło PAP

ja

Zobacz:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka