fot. Żandarmeria Wojskowa/Facebook
fot. Żandarmeria Wojskowa/Facebook

Lotnik rezerwista podejrzany o szpiegostwo. Prokuratura wystawiła list gończy

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Żandarmeria Wojskowa opublikowała list gończy za oficerem rezerwy Wojska Polskiego, podejrzanym m.in. o oferowanie współpracy obcemu wywiadowi. To były żołnierz 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Na wniosek prokuratora Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał decyzję o aresztowaniu oficera na 3 miesiące. 

Zarzuty wobec porucznika lotnictwa

Poszukiwany to 41-letni por. rezerwy Piotr Capała, pochodzący z Puław, ostatnio zamieszkały w Warszawie. Jest on podejrzany o przestępstwo z art. 130 par. 3 Kodeksu karnego. Stanowi on: kto, w celu udzielenia obcemu wywiadowi wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, gromadzi je lub przechowuje, wchodzi do systemu informatycznego w celu ich uzyskania albo zgłasza gotowość działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8.

Ponadto poszukiwany oficer ma zarzuty z kilku innych artykułów KK, dotyczących przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, posiadania oraz samowolnego zbierania broni lub amunicji. Byłego oficera poszukuje Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. List gończy został opublikowany na polecenie wydziału ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. 

 Prokuratura i Żandarmeria Wojskowa nie udzielają informacji

Postępowanie przeciwko oficerowi rezerwy prowadzone jest wspólnie z funkcjonariuszami Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokuratura i Żandarmeria Wojskowa nie udzielają informacji, na czym konkretnie miała polegać działalność porucznika, ani na rzecz jakiego państwa miał on działać.

Gen. Zbigniew Nowek, były szef UOP oraz Agencji Wywiadu uważa, że mamy raczej do czynienia z agentem perspektywicznym, który był oficerem niskiej rangi. – Ale werbuje się takich po to, żeby później awansowali. Jest też wskazówka, że on sam próbował znaleźć kontakt z obcym wywiadem. Może to wynikać z frustracji stąd nietypowy przebieg działań – powiedział Nowek. 

Oficer Sił Powietrznych podejrzewany o szpiegostwo

W 2015 r. media pisały o wykryciu oficera Sił Powietrznych podejrzewanego o szpiegostwo. "Gazeta Wyborcza" napisała w listopadzie 2015 r., że chodzi o pilota śmigłowca, który służył w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego, a następnie w utworzonej na jego miejsce 1 Bazie Lotnictwa Transportowego – jednostkach, których zdaniem był lub jest przewóz najważniejszych osób w państwie. Informatorzy "GW" podkreślali, że działalność oficera nie miała żadnego związku z katastrofą smoleńską.

Oficer miał zostać zatrzymany w 2014 r. przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. "Nie udało nam się dowiedzieć, co dokładnie zarzuca się oficerowi. Wiadomo tylko, że przekazywał dokumenty wojskowe przedstawicielowi służb Federacji Rosyjskiej. SKW była przekonana, że porucznik powinien zostać oskarżony o szpiegostwo, ale prokuratura uznała, że dowodów wystarczy tylko na to, by postawić mu zarzuty o przekazywanie materiałów niejawnych nieuprawnionym osobom" – napisała "GW" w listopadzie 2015 r. Oficer nie został aresztowany. Po zatrzymaniu przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jak wynika z listu gończego, w międzyczasie odszedł ze służby.

Za ukrywanie poszukiwanego grozi kara

Jak każdy tego typu dokument, list gończy za porucznikiem zawiera wezwanie, by każdy, kto zna miejsce pobytu poszukiwanego do niezwłocznego zawiadomienia najbliższej jednostki Żandarmerii Wojskowej, policji lub prokuratury. Jest też ostrzeżenie, że za ukrywanie poszukiwanego lub pomoc mu w ucieczce grozi kara do 5 lat więzienia. ŻW zapewnia też, że utrzyma w tajemnicy dane informatorów.

źródło PAP,IAR

ja

 Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Zobacz galerię zdjęć:

fot. Żandarmeria Wojskowa/Facebook
fot. Żandarmeria Wojskowa/Facebook

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka