Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, fot. Platforma Obywatelska/Flickr
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, fot. Platforma Obywatelska/Flickr

"Za dziką reprywatyzację w Warszawie odpowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz"

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 13

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek obwinia prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz za zamieszanie związane z reprywatyzacją w stolicy. 9 postępowań w sprawie nieruchomości warszawskich przekazano Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu, jedno prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Odpowiedzialna jest prezydent Warszawy

- Za całe to zamieszanie, to wszystko, o czym wiemy z mediów, tak naprawdę odpowiedzialna jest Hanna Gronkiewicz-Waltz, ponieważ to ona, tak naprawdę, organizuje i odpowiada za to, co się dzieje w ratuszu. Nie twierdzę, że dawała przyzwolenie. Być może nie miała właściwego nadzoru nad tym, co w zakresie reprywatyzacji się stało - powiedziała Mazurek.

Samowolka w przejęciu kamienicy na Chmielnej  

Zwróciła uwagę, że media donoszą o "dzikiej reprywatyzacji" i "samowolce w przejęciu kamienic czy ziemi", która miała miejsce w Warszawie. Chodzi o artykuł sobotniej "Gazety Wyborczej", która opisała okoliczności reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie przy przedwojennej ul. Chmielnej 70, o wartości ok 160 mln zł.

Miasto zwróciło ją w 2012 r. trójce prawników, którzy wykupili roszczenia do niej. Tymczasem Ministerstwo Finansów uzyskało dokumenty sugerujące, że b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, zostało w PRL przyznane za nią odszkodowanie. "GW" podała, że w 2012 r. mec. Robert Nowaczyk odebrał od wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego decyzję o zwrocie działki - Rudnicki kilka tygodni później zrezygnował z pracy w ratuszu. Według artykułu w 2012 r. Rudnickiego i Nowaczyka łączyły relacje biznesowe - byli współwłaścicielami nieruchomości w Zakopanem. 

Sprawa ta wymaga dogłębnego wyjaśnienia

W TVP Info o sprawę reprywatyzacji pytany był również szef MSWiA Mariusz Błaszczak: - Jeśli chodzi o dziwne relacje pomiędzy urzędnikami z magistratu, na czele którego stoi wiceprzewodnicząca PO Hanna Gronkiewicz-Waltz, a handlarzami nieruchomości, to sprawa ta wymaga dogłębnego wyjaśnienia mówił. Zwrócił uwagę, że także partia Nowoczesna zainteresowała się sprawą

Nowoczesna apelujedo władz stolicy

Nowoczesna apeluje już po raz drugi do władz stolicy, by odniosły się do tych informacji, tymczasem stołeczny ratusz milczy. - Jest to o tyle dziwne, że trudno wyobrazić sobie sytuację, w której dobry gospodarz, prezydent, czy osoba czymkolwiek zarządzająca nabiera wody w usta i nie komentuje tak ważnych dla mieszkańców, dla instytucji, którą zarządza, informacji - mówi wiceprzewodniczący regionu warszawskiego Nowoczesnej Paweł Rabiej. 

Potrzebny jest w Warszawie zarząd komisaryczny?

- Bez zaproponowania takiego rozwiązania prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz sama naraża się na zarzuty, że nic nie robi. Sama naraża się na zarzuty, że być może potrzebny jest w Warszawie zarząd komisaryczny, albo jakieś rozwiązania szczególne. Tego byśmy stanowczo nie chcieli. Chcielibyśmy, aby władze miasta były w stanie odpowiedzialnie, szybko i uczciwie zareagować - podkreślił Rabiej.

Mazurek pytana, czy w Warszawie powinien być wprowadzony nadzór komisaryczny, odpowiedziała: - Nie wiem. Chciałabym - jeżeli rzeczywiście doszło do złodziejstwa, o którym piszą media - żeby zostało to w sposób skuteczny ukarane.

Reprywatyzacje pod lupą CBA

Od kwietnia br. Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości m.in. w Śródmieściu.

Prowadzonych jest pięć lub sześć śledztw dotyczących nieruchomości warszawskich. - Państwo polskie będzie odzyskiwało nieruchomości - powiedział Maciej Wąsik, zastępca koordynatora ds. służb specjalnych. - Dobrze, że sprawy trafiły do prokuratury. Prokuratura w oparciu o określone dokumenty będzie stawiała, bądź nie, zarzuty - podkreśliła Mazurek.

Komisja ds. prywatyzacji stołecznych kamienic 

Nowoczesna apeluje o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej prywatyzacji stołecznych kamienic oraz o powołanie komisji doraźnej Rady Miasta, która będzie na bieżąco śledzić ten proces (reprywatyzacji) i jego przebieg, "aby był on transparentny, czytelny i jasny dla mieszkańców". Komisja ta miałaby składać się z radnych wszystkich klubów miejskich oraz środowisk dotychczas zaangażowanych w procesy reprywatyzacyjne.

W połowie sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą gruntów warszawskich. Ustawa ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

źródło PAP, TVP Info

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka