Marta Walczykiewicz. Fot. PAP/Adam Warżawa

Przybywa polskich medali w Rio. Teraz kajakarstwo

Redakcja Redakcja Sport Obserwuj notkę 13

Powiększyła się kolekcja polskich medali w Rio de Janeiro. Marta Walczykiewicz zdobyła srebro w kajakarskiej konkurencji K1 na 200 m, a brąz w K2 na 500 m wywalczyły Beata Mikołajczyk i Karolina Naja. Kwalifikacje rzutu oszczepem wygrała Maria Andrejczyk.

To szósty i siódmy medal w dorobku biało-czerwonych w Brazylii i jednocześnie 277. oraz 278. w historii polskich startów w igrzyskach.

Kajakarki i kanadyjkarze w Rio

Pierwszy dzień finałów w kajakarstwie na torze Lagoa Rodrigo de Freitas był historycznym wydarzeniem. Nigdy wcześniej na igrzyskach kobiece osady nie zdobyły więcej niż jednego medalu. W Rio de Janeiro w odstępie kilkudziesięciu minut Polki dwukrotnie stanęły na podium.

„To srebro smakuje jak złoto. Nie przeszkadza mi, że po raz kolejny przegrałam z Lisą Carrington. Jest to medal olimpijski, o którym marzyłam 20 lat. Sprawiłam sobie taki prezent na jubileusz. Lekcję z Londynu odrobiłam i pokazałam, że na najważniejszej imprezie czterolecia potrafię się skupić, wygrać głową i dobrym rezultatem” – powiedziała Walczykiewicz (KTW Kalisz), mistrzyni świata z Moskwy z 2014 r., która przegrała na torze olimpijskim tylko z odwieczną rywalką z Nowej Zelandii.

Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz) i Naja (AZS AWF Gorzów Wlkp.) zdobywając brąz powtórzyły sukces sprzed czterech lat z Londynu. Dla tej pierwszej, to jednocześnie trzeci medal w kolejnych igrzyskach, bo w 2008 roku w Pekinie z Anetą Konieczną wywalczyła srebro.

Kanadyjkarz Tomasz Kaczor (Warta Poznań) wygrał finał B w konkurencji C1 na 1000 m i został sklasyfikowany na dziewiątym miejscu. Kajakarz Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok) zajął szóste miejsce w finale B w konkurencji K1 1000 m i w klasyfikacji końcowej był na 14. pozycji.

Lekkoatletyka na igrzyskach: niesamowita Maria Andrejczyk w rzucie oszczepem

Na stadionie lekkoatletycznym w sesji popołudniowej błysnęła 20-letnia oszczepniczka Maria Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki). Wynikiem 67,11 m w pierwszej próbie pobiła rekord Polski i awansowała do czwartkowego finału. To także najlepszy tym roku rezultat na świecie. Drugą w eliminacjach Czeszką Barborę Spotakovą wyprzedziła aż o prawie 2,5 metra.

Andrejczyk poprawiła o ponad trzy metry dotychczasowy rekord kraju - 64,08, należący do niej (od maja 2016) oraz do Barbary Madejczyk (od 2006 roku).

W jedynym wtorkowym finale z udziałem polskiej lekkoatletki, Sofia Ennaoui (MKL Szczecin) uplasowała się na 10. pozycji w biegu na 1500 m - 4.14,72.

Niepowodzenia olimpijskie

Do finałów nie awansowali pozostali biało-czerwoni - Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław) i Emilia Ankiewicz (AZS AWF Warszawa) zajęły odpowiednio 10. i 23. miejsce na 400 m przez płotki, zaś Damian Czykier (KS Podlasie Białystok) był 14. na 110 m przez płotki.

Nie powiodło się m.in. trójskoczkowi Karolowi Hoffmannowi (MKS Aleksandrów Łódzki) - 16,31 w finale, co dało mu 12. pozycję.

Na welodromie o medal walczył Damian Zieliński (GK Piast Szczecin) w keirinie, ostatniej konkurencji igrzysk w kolarstwie torowym. W wyścigu, który wcześniej był dwukrotnie przerywany, zajął szóstą lokatę. Drugi z reprezentantów Polski Krzysztof Maksel (ALKS Stal Grudziądz) był trzeci w finale B, kończąc olimpijskie zmagania na dziewiątej pozycji. Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) zajęła 14. miejsce w omnium.

Żeglarze z szansami

Żeglarze Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) awansowali do wyścigu medalowego regat klasy 49er. Po 12 wyścigach są na 10. pozycji i w czwartek będą mieli szanse na poprawienie lokaty.

Także w medalowym wyścigu klasy 470, ale w środę, wystąpią Irmina Mrózek Gliszczynska (Chojnicki Klub Żeglarski) i Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin). W przełożonych z poniedziałku na wtorek trzech wyścigach popłynęły dobrze - zajęły 13. i dwa razy ósme miejsce i ostatecznie zostały sklasyfikowane na 10. pozycji.

Źródło: PAP  giel/ olga/ kali/