Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński oraz Stanisław Biernat i Andrzej Wróbel po wydaniu orzeczenia. fot.PAP/Rafał
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński oraz Stanisław Biernat i Andrzej Wróbel po wydaniu orzeczenia. fot.PAP/Rafał

Opozycja komentuje wyrok TK ws. nowej ustawy. "Żółta kartka dla PiS"

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 58

Dla Nowoczesnej wyrok TK, to żółta kartka dla PiS, która w przyszłych wyborach może zamienić się w czerwoną. PO twierdzi, że Trybunał stanął na straży konstytucji i trójpodziału władzy. PSL zaś domaga się mediacji prezydenta, a nawet Kościoła. 

Orzeczenie TK ws. nowej ustawy

Sędziowie Trybunału uznali kilkanaście przepisów nowej ustawy o TK za niezgodnych z konstytucją. Zakwestionowali m.in. generalną zasadę badania wniosków w kolejności wpływu i możliwość blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów. Posłowie z Nowoczesnej i PSL złożyli jedną z trzech skarg(pozostałe są autorstwa RPO i grupy posłów PO) do TK na ustawę przyjętą przez parlament 22 lipca. Po ogłoszeniu wyroku postanowili skomentować sprawę.

Rzepliński po posiedzeniu Trybunału Konstytucyjnego (TVN24/x-news)

Nowoczesna: wyrok TK żółtą kartką dla PiS

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz stwierdziła, że liczy na to, że żółta kartka dana przez TK PiS- owi, w przyszłych wyborach zamieni się w czerwoną kartkę daną przez wyborców. Ludzie chcą bowiem żyć w stabilnym, bezpiecznym państwie.- Oczekujemy, że rząd opublikuje wszystkie wyroki TK, także dzisiejszy – mówiła posłanka. 

Pytana czy bez zakwestionowanych przez TK przepisów Trybunał może funkcjonować, przyznała, że sytuacja jest skomplikowana, gdyż zakwestionowane przepisy, są istotne z punktu widzenia funkcjonowania TK. Dodała też, że nie jest to koniec historii z TK, a PiS planuje kolejne ataki.- Albo TK będzie ignorowany przez PiS, albo atakowany - mówiła. Dodał, że "takie faulowanie TK tak naprawdę nie szkodzi samemu Trybunałowi, ale szkodzi obywatelom i Polsce, (...) polskiej reputacji za granicą, przykładowo chęci inwestowania w państwo, które traci stabilność prawa".

PO: Trybunał stanął na straży konstytucji i trójpodziału władzy   

Posłowie PO stwierdzili, że TK wydając wyrok stanął na straży konstytucji oraz trójpodziału władzy, która jest podstawą ustroju demokratycznego. Poseł PO Rafał Grupiński powiedział, że należy uznać, że po raz kolejny - bo to kolejna próba Prawa i Sprawiedliwości - sposób podejścia do prawa, sposób podejścia do konstytucji przez polityków PiS został zakwestionowany przez Trybunał.  Jego zdaniem jest to bardzo istotne orzeczenie "dlatego, że wojna jaką PiS wytoczyło TK ma swoja kolejną odsłonę, w której Trybunał odwołuje się do konkretnych przepisów prawa".

Grupiński uważa, że orzeczenie Trybunału jest "wyraźnym sygnałem" dla wszystkich sądów w Polsce oraz dla wszystkich organów administracji publicznej, że należy stosować wyroki TK "w takim właśnie kształcie, w jakim one są podejmowane". - One, w myśl konstytucji, są powszechnie obowiązujące i natychmiast w istocie wchodzą w życie - powiedział. Według Grupińskiego, to prezes PiS wprowadza atmosferę "swoistej rewolucji kulturalnej". - Po raz pierwszy widzimy władzę, która sama przeprowadza wewnętrzną rewolucję łamiąc konstytucję, depcząc konstytucję, łamiąc prawa - mówił w sejmie.

Andrzej Halicki z PO zwracając uwagę na powszechność obowiązywania wyroków TK uznał, że "tym bardziej zdumiewa"  oświadczenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, "który de facto zobowiązał rząd - tak to brzmiało - do działania sprzecznego z prawem". Jarosław Kaczyński stwerdził, że planowane orzeczenie, które TK ma wydać w sprawie nowej ustawy o Trybunale zostanie wydane bez podstawy prawnej i będzie w związku z tym aktem "o charakterze prywatnym", który w żadnym wypadku nie może "nabrać mocy prawnej poprzez publikację". -Jarosław Kaczyński nie ma żadnej legitymacji instytucjonalnej do tego, to po pierwsze, a po drugie to brzmi jak groźba i szantaż polityczny i na pewno nie może pozostać bez echa" - powiedział Halicki. Zaapelował w związku z tym do prezydenta Andrzeja Dudy "by zakończył ten demontaż państwa prawa". - Prezydencie Andrzeju Dudo, jeżeli chcesz być prezydentem i chcesz być traktowany, jako prezydent pełnij role prezydenta w sposób czynny, to twój obowiązek - oświadczył poseł PO.

PSL: Czas na mediacje u prezydenta    

Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego wciąż jest nierozwiązany. Według polityków PSL mediatorami powinni być prezydent, a nawet Kościół - Porozumienie jest potrzebne ze względu na bezpieczeństwo prawne państwa - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef ludowców podkreślił też, że będą dążyć do porozumienia wokół TK i przyjęcia projektu ustawy, który proponowali. - Są dwa porządki prawne. Z jednej strony nie ma publikacji wyroków już wydanych, do ustaw, które stały się nieaktualne, bo jest nowa ustawao TK, która też jest niekonstytucyjna. Nie doszło do zawarcia kompromisu. Ja nad tym boleję – mówił. Stwierdził też, że ustawa PSL rozwiązywała spór personalny, regulowała kwestie przyszłości trybunału i mówiła o publikacji wyroku. Była do przyjęcia i dla opozycji, i dla strony rządowej. - Szkoda, że nie została potraktowana z należytym szacunkiem i w efekcie nie została przyjęta. Będziemy do tego wracać, ona jest wciąż aktualna - zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Poseł mówił, że nie chce, żeby spór rozwiązywała Komisja Europejska. - Obywatele już nic nie rozumieją z tego, co się dzieje. Mają dość tego tematu i mają pretensje do polityków, bo chcieliby, żebyśmy się dogadali- powiedział i dodał, że. " wyrok nie zostanie opublikowany, ale pierwsze posiedzenie Sejmu po wakacjach, zaplanowane na 5 września, musi się rozpocząć od dyskusji, co dalej z Trybunałem. - My jesteśmy gotowi do różnych spotkań, do intensywnej pracy nad naszą ustawą, ona jest w stanie zakończyć ten spór, jeżeli tylko jest dobra wola po stronie tych, którzy mają większość. Do tej pory tej dobrej woli nie było –mówił Kosiniak-Kamysz. 

źródło: PAP

KJ

Zobacz też: Ziobro: Rzepliński to polityk całą gębą. To on eskaluje konflikt w Polsce

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka