Stephane Antiga w Rio de Janeiro. Fot. PAP/Adam Warżawa.
Stephane Antiga w Rio de Janeiro. Fot. PAP/Adam Warżawa.

Zwycięstwo siatkarzy, przegrana szczypiornistów, dobry występ Piotra Myszki

Redakcja Redakcja Sport Obserwuj notkę 10

Nasi siatkarzemają juz drugie zwycięstwo w Rio de Janeiro. Pokonali po zaciętej walce Iran 3:2. Natomiast piłkarze ręczni przegrali z Niemcami 29:32. Z innych Polaków najlepiej we wtorek spisał się żeglarz Piotr Myszka.

Siatkarze w Rio: zwycięstwo z Iranem

Siatkarze, którzy byli ostatnimi polskimi sportowcami występującymi we wtorek, zgotowali kibicom horror. Gładko wygrali pierwsze dwa sety z Irańczykami, a potem oddali rywalom dwie następne partie. W tie-breaku prowadzeni przez byłego selekcjonera biało-czerwonych Raula Lozano Irańczycy mieli dwie piłki meczowe. Polacy wytrzymali tę próbę nerwów i wykorzystali swojego drugiego meczbola, wygrywając całe spotkanie 3:2 (25:17, 25:23, 23:25, 20:25, 18:16).

Podopieczni Stephane'a Antigi mają już na koncie dwa zwycięstwa. Na otwarcie turnieju olimpijskiego pokonali bowiem Egipt 3:0.

„Po dwóch setach Iran zaczął po prostu bardzo dobrze bronić i blokować. Było ciężko się przebić, ale oczywiście zrobiliśmy też zbyt dużo błędów, zwłaszcza na zagrywce i w ataku” - ocenił trener.

Wygrywać w tie-breaku

„Bardzo istotne dla przebiegu turnieju, żeby wygrywać także mecze w tie-breaku. Pokazaliśmy charakter. Wolę w ten sposób zwyciężyć, niż 3:0 po słabej postawie Iranu” – przyznał i dodał: „jesteśmy bardzo mocni mentalnie i zmotywowani, dlatego właśnie jest też dużo nerwów. Ale jesteśmy gotowi, możemy wygrać z Argentyną i Rosją, ale na pewno będzie bardzo ciężko”.

O Argentynie, która będzie kolejnym rywalem biało-czerwonych powiedział, że to bardzo dobry zespół i przypomniał, że w Lidze Światowej także (podobnie jak na igrzyskach) wygrała z mistrzami olimpijskimi Rosjanami, co oznacza, że mogą pokonać wszystkich” – uważa Antiga.

Piłkarze ręczni przegrali z Niemcami

W bardzo trudnej sytuacji są natomiast szczypiorniści. Po porażce z Brazylią 32:34, ulegli mistrzom Europy Niemcom 29:32. Aby myśleć o ćwierćfinale, podopieczni Tałanta Dujszebajewa muszą w czwartek wygrać z Egiptem, a następnie uzyskać korzystne wyniki w spotkaniach ze Szwecją i Słowenią. W innym meczu "polskiej grupy" Słoweńcy pokonali Brazylijczyków 31:28.

Żeglarz Piotr Myszka

Bardzo dobrze spisywał się na wodach zatoki Guanabara w Rio de Janeiro mistrz świata w windsurfingowej klasie RS:X Piotr Myszka. We wtorkowych startach był dwa razy drugi i raz trzeci, co pozwoliło mu awansować z piątej na trzecią pozycję po sześciu wyścigach. Do lidera Brytyjczyka Nicka Dempseya traci siedem punktów.

Lepiej żeglowała we wtorek także mistrzyni świata w tej samej klasie Małgorzata Białecka, awansując na 13. lokatę. W klasie Laser Kacper Ziemiński po czterech startach zajmuje 23. miejsce.

Siatkarki plażowe: Monika Brzostek i Kinga Kołosińska

Z wygranej i awansu do 1/8 finału cieszyły się siatkarki plażowe Monika Brzostek i Kinga Kołosińska, pokonując Rosjanki Jekaterinę Birłową i Jewgienię Ukołową 2:0 (21:19, 21:18). Ponieważ wcześniej Polki zdobyły punkty za zwycięstwo nad Amerykankami Lauren Fendrick i Brooke Sweat (2:1), to ostatni mecz grupowy z Brazylijkami Talitą Antunes i Larissą Francą będą mogły potraktować ulgowo.

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel - druga porażka

Koledzy Brzostek i Kołosińskiej - Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel doznali natomiast drugiej porażki, przegrywając z Holendrami Reinderem Nummerdorem i Christiaanem Varenhorstem 1:2 (17:21, 21:19, 9:15).

Wioslarze, pływacy, kajakarze

Awans do finału wioślarskich regat uzyskała dwójka podwójna Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj. Biało-czerwone wygrały dość pewnie swój półfinał. Oprócz tej osady startował w jedynce Natan Węgrzycki-Szymczyk, zajmując w swoim wyścigu ćwierćfinałowym trzecie miejsce, co zapewniło mu awans do półfinału.

Na pływalni Kacper Klich, Kacper Majchrzak, Jan Świtkowski i Paweł Korzeniowski nie awansowali do finału sztafet stylem dowolnym 4x200 m. Wynik 7.11,11 dał im dziesiątą pozycję. Z kolei Konrad Czerniak nie wystartował w eliminacjach na 100 m stylem dowolnym z powodu... błędu formalnego - nie został zgłoszony do wyścigu. Trzykrotny medalista mistrzostw świata stylem motylkowym nie krył swojego rozczarowania i złości.

Kajakarz górski Grzegorz Hedwig zajął 12. miejsce w półfinale slalomu C1 i nie awansował do finałowej stawki dziesięciu zawodników. Złoty medal wywalczył Francuz Denis Gargaud Chanut.

Strzelectwo, boks, podnoszenie ciężarów

Na strzelnicy Klaudia Breś odpadła w kwalifikacjach konkurencji pistoletu sportowego na dystansie 25 m, plasując się na 16. pozycji. Zwyciężyła Greczynka Anna Korakaki.

Nie powiodło się także bokserowi Tomaszowi Jabłońskiemu. W 1/16 finału kategorii średniej (75 kg) wicemistrz Europy przegrał niejednogłośnie na punkty z Australijczykiem Danielem Jasonem Lewisem. Po trzech rundach bardzo wyrównanego pojedynku dwóch sędziów punktowało 29:28 dla Lewisa, a jeden 29:28 dla Jabłońskiego. W ten sposób w igrzyskach nie ma już polskich pięściarzy. Wcześniej odpadł drugi z wicemistrzów kontynentu Igor Jakubowski (91 kg).

We wtorek swój epilog miała sprawa dopingu sztangisty Tomasza Zielińskiego. Próbka B potwierdziła, że zawodnik stosował niedozwolone środki. Swoją dymisję zapowiedział prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Szymon Kołecki, który poinformował ponadto, że doping wykryto również u nieobecnego w Rio de Janeiro Krzysztofa Szramiaka.

Niesamowity Michael Phelps zdobywa 21 złoty medal olimpijski

Amerykański pływak Michael Phelpszdobył w kilkadziesiąt minut w Rio de Janeiro 20. i 21. złoty medal olimpijski. W 3. rundzie turnieju tenisistek odpadła liderka rankingu światowego Amerykanka Serena Williams. Ze zmiennym szczęściem we wtorek grały polskie drużyny.

Najpierw Phelps wygrał na 200 m stylem motylkowym. Uzyskał czas 1.53,36 i wyprzedził Japończyka Masato Sakai 1.53,40. Na trzeciej pozycji uplasował się Węgier Tamas Kenderesi 1.53,62. Czwarte miejsce zajął Chad Le Clos (RPA) 1.54,06, który cztery lata temu na igrzyskach w Londynie wywalczył złoto, pokonując Phelpsa o pięć setnych sekundy.

Dla 31-letniego Phelpsa 200 m motylkiem to wyjątkowy dystans. To właśnie na nim zakwalifikował się na olimpiadę w Sydney w 2000 roku, a także mając 15 lat pobił pierwszy rekord świata.

To nie był koniec wspaniałej serii Phelpsa w IO. Zwyciężył również wraz z kolegami w sztafecie 4x200 m st. dowolnym.

We wtorek na basenie w Rio błysnęła też Węgierka Katinka Hosszu. Zwyciężając na 200 m st. zmiennym sięgnęła po trzecie już złoto w brazylijskich zawodach.

Serena Williams odpada z igrzysk

Faworyci nie zawiedli w pływaniu, zaś sensacyjnie w 3. rundzie singla odpadła mistrzyni igrzysk w Londynie i liderka rankingu światowego Amerykanka Serena Williams. Przegrała z Ukrainką Jeliną Switoliną (nr 15.) 4:6, 3:6.

Wcześniej Serena, wraz z siostrą Venus, trzykrotne złote medalistki olimpijskie w deblu (2000, 2008, 2012), uległy w swym pierwszym meczu Czeszkom Lucie Safarovej i Barborze Strycovej 3:6, 4:6.

PAP

RZ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport