Kardynał Franciszek Macharski, zdj. archiwalne, fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Kardynał Franciszek Macharski, zdj. archiwalne, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Zmarł kardynał Franciszek Macharski

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 29

Zmarł emerytowany metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski. Miał 89 lat. Jego odejście obwieścił krakowianom Dzwon Zygmunta, który rozbrzmiał o godz. 11.00. Kardynał będzie pochowany w Katedrze na Wawelu, w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława.

Pogrzeb w piątek o 11.00 na Wawelu

Dziś o godz. 17.30 w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św., której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz. Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek o godzinie 11.00 w Katedrze na Wawelu. - Zgodnie z dobrą tradycją w Archidiecezji Krakowskiej doczesne szczątki ks. kardynała zostaną złożone w krypcie biskupów krakowskich pod konfesją - powiedział proboszcz parafii wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek o godz. 19. Wtedy w kościele Ecce Homo ss. albertynek przy ul. Woronicza, odprawiona zostanie msza św. przy trumnie z ciałem kard. Macharskiego. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup Grzegorz Ryś. 

W środę ciało kardynała zostanie przewiezione do kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie o godz. 10 rozpocznie się msza św. dla pracowników kurii. O godz. 18 trumna zostanie przeniesiona do bazyliki oo. franciszkanów; tam odprawione będą nieszpory.

Mieszkańcy Krakowa i całej archidiecezji będą mogli się modlić przy trumnie z ciałem b. metropolity krakowskiego przez cały czwartek. W tym dniu o godz. 17. odprawiona będzie msza św., której będzie przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po niej kondukt pogrzebowy wyruszy ulicą Grodzką do Katedry na Wawelu.

We wtorek od godz. 17 w hallu przy wejściu do krakowskiej kurii będzie wystawiona księga kondolencyjna.

źródło TVN24/x-news

Fatalny upadek

Kard. Macharski zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim, gdzie przebywał od czerwca. Duchowny upadł wychodząc z mieszkania na terenie klasztoru sióstr albertynek i złamał kręgosłup. Doznał urazu głowy, doszło też do zatrzymania krążenia. Od momentu wypadku był nieprzytomny. Lekarze wprowadzili go w śpiączkę farmakologiczną i operowali, jednak nie przyniosło to rezultatu. Podobne upadki zdarzały mu się już wcześniej, lecz nie były tak groźne i tak tragiczne w skutkach.  

"Dziś o godzinie 9.37 ks. kard. Franciszek Macharski odszedł do Pana. Z wdzięcznością za wszystkie lata jego posługi, trwamy na modlitwie i razem z Nim powtarzamy: Jezu, ufam Tobie" – poinformowała w komunikacie Archidiecezja Krakowska.

Przyjaciel Jana Pawła II i krakowian

"Ogromna strata. Zmarł ks. kard. Franciszek Macharski, wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła. RIP." - napisał na twitterze prezydent Andrzej Duda.

Kardynał Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła, a następcą został kard. Stanisław Dziwisz. Macharski był także organizatorem pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Pamiętamy go, jak wraz z papieżem Polakiem stał w oknie na Franciszkańskiej 3. Po śmierci Jana Pawła II stał w tym oknie sam, towarzysząc krakowianom, którzy licznie zgormadzeni modlili się pod siedzibą krakowskiej kurii. Do uczestników mszy dziękczynnej za pontyfikat Jana Pawła II na krakowskich Błoniach przysłał z Rzymu sms-a: "Jestem z Wami przy Świętym Piotrze. Tu i tam wasz".

Kardynała Macharskiego odwiedził w szpitalu papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży. Ta wizyta nie była planowana; doszło do niej tuż przed wyjazdem do Częstochowy, gdzie odbyła się msza św. z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Franciszek modlił się wiedy o zdrowie kardynała.

Franciszek Macharski związany był z Krakowem od urodzenia. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 roku z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy, a biskupie z rąk Jana Pawła II w styczniu 1979 r.; w czerwcu tego samego roku - godność kardynalską. Jego zawołaniem biskupim stały się słowa "Jezu, ufam Tobie".

Wielki autorytet i człowiek czynu

Przez 15 lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

Przez lata pełnienia funkcji metropolity kard. Macharski stał się wielkim autorytetem – nie tylko dla krakowian. Angażował się w rozwój archidiecezjalnej Caritas. Za jego pontyfikatu powstawały domy samotnej matki, rodzinne domy dziecka, zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych. Apelował do krakowian o pomoc dla potrzebujących, dla ofiar klęsk żywiołowych, m.in. poszkodowanych w powodzi w 1997 r., dla ofiar wojny w Ruandzie, dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Iranie.

W latach 1970–1978 jako rektor krakowskiego seminarium duchownego czynnie przeciwstawiał się komunistycznej władzy, organizując przemarsze kleryków w centrum miasta. Wspierał „Solidarność”, w czasach stanu wojennego pomagał internowanym i ich rodzinom. W 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II poparł organizatorów Białego Marszu, który na znak solidarności z walczącym o życie papieżem przeszedł ulicami Krakowa.

Przyczynił się do powstania i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz powstania Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Powołał tygodniki katolickie: krakowską edycję "Gościa Niedzielnego" i "Źródło", założył diecezjalne Radio Mariackie (potem Radio Plus). 

– Kardynała Franciszka Macharskiego zapamiętam przede wszystkim jako człowieka bardzo skromnego, zawsze zawstydzonego wszystkimi zasłużonymi przecież  wyróżnieniami, które go spotykały – wspomina Krakowa prezydent Jacek Majchrowski. – Pamiętam naszą rozmowę wiele lat temu, gdy wspomniałem o przyznaniu mu Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa. Zdecydowanie się temu sprzeciwił, argumentując, że przecież już jest krakowianinem, obywatelem naszego miasta i taki tytuł nic w jego związkach z Krakowem nie zmieni.

Order Legii Honorowej i Order Uśmiechu

Był jednym z trzech polskich kardynałów uczestniczących w konklawe, które wybrało następcę Jana Pawła II - Benedykta XVI.

W 2000 r. kard. Macharski został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, nadanym mu przez prezydenta Niemiec Johannesa Raua za działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. W 2007 r. otrzymał Order Oficera Legii Honorowej. Został Kawalerem Orderu Uśmiechu, honorowym obywatelem wielu miast, otrzymał doktoraty honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a także Katolickiego Uniwersytetu w Taipei na Tajwanie i Uniwersytetu Adamson w Manili na Filipinach.

W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w domu przy sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie, prowadzonym przez siostry albertynki, które zajmują się pomocą chorym i potrzebującym.

źródło PAP, lovekrakow.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo