Mariusz Błaszczak. fot. PAP/Jakub Kamiński
Mariusz Błaszczak. fot. PAP/Jakub Kamiński

Niższy wiek emerytalny nie dziś, za to mniejsze renty funkcjonariuszy SB

Redakcja Redakcja Społeczeństwo Obserwuj notkę 83

Rząd miał dziś zająć stanowisko ws. prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak ten punkt zniknął z porządku obrad. Za to szef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawił projekt noweli o obniżeniu emerytur i rent funkcjonariuszy SB.

Obniżenie wieku emerytalnego przełożone

Obniżenie wieku emerytalnego obu płci do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn było obietnicą wyborczą zarówno prezydenta Andrzeja Dudy, jak i Prawa i Sprawiedliwości. Obowiązujący w Polsce wiek emerytalny został podniesiony w 2012 r. przez koalicję PO-PSL. Zmiana weszła w życie na początku stycznia 2013 r., ale wiek przejścia na emeryturę podnoszony jest stopniowo tak, by ten docelowy - czyli 67 lat - mężczyźni osiągnęli w 2020 r., a kobiety w 2040 r.

Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że Rada Ministrów ma przyjąć stanowisko ws prezydenckiej propozycji na posiedzeniu za tydzień.

Prace ws. obniżenia rent byłych agentów SB będą szybkie

Szef MSWiA stwierdził, że projekt noweli  "to naprawienie tego, co przez lata naprawione nie zostało'"  i jest wyrazem sprawiedliwości społecznej. - Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwai aparatu władzy państwa komunistycznego, represyjnego, wciąż jeszcze pobierają wysokie emerytury i renty. Projekt naprawia te błędy"- powiedział Błaszczak. Dodał, że "jest bardzo realne", aby zmiana weszła w życie od przyszłego roku.

Nowe przepisy dotyczące emerytur obejmą wszystkich, którzy pracowali w Służbie Bezpieczeństwa; jeśli zostali pozytywnie zweryfikowani, zmiany obejmą tylko okres ich pracy w SB.

Zgodnie z projektem byli funkcjonariusze dostaną maksymalnie nie więcej niż wynosi średnie świadczenie w systemie powszechnym (emerytura - 2131 zł, renta - 1610 zł).

Zmiany bedą dotyczyły ponad 32 tys. osób. Na mocy nowelizacji obniżone miałoby zostać 18 tys. emerytur, 4 tys. rent oraz 9 tys. rent rodzinnych. Oznacza to ponad 135 mln zł oszczędności rocznie.

źródło: PAP, TVN24

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Aktualizacja: Rząd poparł prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalne

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo