Barack Obama i Andrzej Duda na szczycie NATO, fot. PAP/Leszek Szymański
Barack Obama i Andrzej Duda na szczycie NATO, fot. PAP/Leszek Szymański

Spotkanie Obamy z Dudą na szczycie NATO - była mowa o Trybunale Konstytucyjnym

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 251

Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO - oświadczył Barack Obama po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Prezydent Polski mówił, że jest zadowolony z zaangażowania USA w Europie Wschodniej. Poruszono też kwestię Trybunału Konstytucyjnego. 

Obama zwracał uwagę, że Polska uczestniczy w "naszym systemie obrony rakietowej przeciwko rakietom balistycznym, które mogą być wystrzelone z Iranu". Zadeklarował "uroczyście jesteśmy zobowiązani do przestrzegania punktu 5. (Traktatu), który oznacza wzajemną obronę". - To nie są tylko słowa, to są również czyny- oświadczył prezydent USA.

Obama dla Salon24.pl w 2011 r.: Polska może być światowym liderem

Najsilniejsza armia świata

- Jesteśmy wdzięczni za przychylność, za zrozumienie (tego), że bezpieczeństwo jest tam, gdzie jest obecna najsilniejsza armia świata, a tą najsilniejszą armią świata jest jak wiadomo armia Stanów Zjednoczonych - podkreślił.

- Z radością witaliśmy amerykańskich żołnierzy na ćwiczeniach Anakonda, cieszyliśmy się ogromnie, że brali udział w nich tak licznie, cieszymy się z tego, że ciężka brygada Stanów Zjednoczonych będzie działała na terenie Polski - powiedział Duda.

Jak dodał, "cieszymy się z tego, że Stany Zjednoczone tak zdecydowanie wspierają wzmocnienie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszej części Europy.

Brexit i Ukraina

Podczas spotkania była też poruszona kwestia Brexitu. - Cieszę się, że prezydent ma stanowisko jednoznacznie wskazujące na to, że Wielka Brytania zachowa swoją pełną siłę w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. To bardzo ważne państwo i nasz niezwykle ważny partner, który, chcielibyśmy, żeby wzmacniał swój potencjał - powiedział prezydent Duda.

Obama zadeklarował, że będzie działać razem z Niemcami i Francją na rzecz rozstrzygnięcia konfliktu na Wschodniej Ukrainie i podziękował Polsce za wspieranie ukraińskich starań o suwerenność.

Duda złożył też na ręce prezydenta Obamy kondolencje dla ofiar strzelaniny w Dallas, w której zginęło pięciu policjantów, a sześciu zostało rannych.

Obama zapytał o Trybunał Konstytucyjny

Wiadomo, że tak oczekiwane pytanie o Trybunał Konstytucyjny padło. - W rozmowie z prezydentem Dudą wyraziłem nasze obawy w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego; jako przyjaciele namawiamy do zachowania instytucji demokratycznych; sądownictwo, wolna prasa, rządy prawa są wartościami - mówił Obama.

Pogratulował także Polsce 225. rocznicy uchwalenia "najstarszej konstytucji w Europie". - To pokazuje długotrwałe pragnienie narodu polskiego i pragnienie wolności i niepodległości. W rzeczywistości po +zimnej wojnie+ narodziny na nowo polskiej demokracji były inspiracją dla ludzi w całej Europie i w całym świecie, łącznie z Ameryką - podkreślił prezydent USA

- To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami, nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia. Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa - to są wartości na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To są wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu, leżą u sedna Traktatu Północnoatlantyckiego. Były to wartości, które świętowaliśmy 2 lata temu na Placu Zamkowym  – mówił Obama.

Prezydent USA dodał: – Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy polską suwerenność. Zdaję też sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma uregulować tę sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce.

Zobacz też: Igor Janke o tym, jak zdobył wywiad z Barackiem Obamą

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Aktualizacja:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka