Donald Tusk, Jens Stoltenberg, Jean-Claude Juncker , fot. PAP/Jakub Kamiński
Donald Tusk, Jens Stoltenberg, Jean-Claude Juncker , fot. PAP/Jakub Kamiński

NATO i UE ogłosiły deklarację o wzmocnieniu współpracy

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 12

Wspólna deklaracja określa nowe dziedziny, w których UE i NATO mają zacieśnić współpracę w obliczu nowych wyzwań dla bezpieczeństwa europejskiego i transatlantyckiego. Dotyczy głównie działań w obliczu zagrożeń hybrydowych, a także poprawy cyberbezpieczeństwa, komunikacji strategicznej, koordynacji ćwiczeń oraz bezpieczeństwa morskiego.

Podpisy pod deklaracją złożyli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz szefowie Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. 

Europa może i powinna zrobić więcej

- Dzisiaj NATO i Unia Europejska stoją w obliczu tych samych zagrożeń, zagrożeń płynących czy ze wschodu, czy z południa i to są wyzwania rzucone względem porządku opartego o wartości demokratyczne - powiedział przewodniczący RE Donald Tusk.

- W tych nowych realiach nasi obywatele wymagają większego, wyższego bezpieczeństwa, nieważne, gdzie mieszkają, czy mieszkają w państwach należących do NATO, do UE, czy do obu organizacji. My, jako liderzy, powinniśmy spełnić te oczekiwania. Niewątpliwie Europa może i powinna zrobić więcej, by zwiększyć nasze zdolności i naszą gotowość. Powinniśmy tez wydawać więcej i mądrzej - oświadczył.

To jest decyzja historyczna

- Partnerstwo między NATO i UE nabiera nowej treści. To jest decyzja historyczna, która pozwoli nam jeszcze bliżej ze sobą współpracować - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Jest to konieczne, ze względu na bezprecedensowe wyzwania, przed jakimi stoimy. Ani NATO, ani UE samodzielnie nie są w stanie odpowiedzieć na te wyzwania. Ale razem możemy opracować takie narzędzia, które są konieczne dla ochrony naszych obywateli i w ten sposób też zwiększymy stabilność w naszym sąsiedztwie - podkreślił Stoltenberg.

Podkreślił jednolite stanowisko sojuszu i UE w sprawie Rosji, a także współpracę w walce z przemytnikami ludzi w rejonie Morza Egejskiego.

Silniejsza Unia, silniejsze NATO

- Dziś podpisaliśmy deklarację, którą wysyłamy klarowny sygnał: silniejsza Unia oznacza silniejsze NATO, a silniejsze NATO oznacza silniejszą Unię. Nasze działania, nasze zasoby się ze sobą wzajemnie uzupełniają - powiedział szef KE na konferencji po podpisaniu deklaracji.

- Powinniśmy skorzystać ze wszystkich narzędzi, które mamy do naszej dyspozycji. Unia powinna być ambitna - mówił Juncker.

Szef KE podkreślił także konieczność skutecznej współpracy UE ze Stanami Zjednoczonymi.

Chodzi o rzeczywiste życie

Tusk zwracał uwagę, że choć w obu organizacjach obowiązują różne reguły, to UE i NATO wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają. Wskazywał, że należy koordynować wspólne działania i prowadzić ćwiczenia.

- Bo chodzi o rzeczywiste życie. Nasza infrastruktura krytyczna może być zaatakowana, system bankowy może być zhakowany, nasi obywatele mogą być narażeni na kampanie dezinformacyjne prowadzone przez sieci społecznościowe, a ponieważ bardzo często nasze bezpieczeństwo zaczyna się na granicach naszych partnerskich państw i sąsiadów, to powinniśmy też zwiększyć ich zdolności, by oni mogli też zareagować na różne zagrożenia - powiedział Tusk.

Sojusz chroni wartości

Jak dodał, traktat NATO głosi, że Sojusz chroni wartości, wspólne dziedzictwo cywilizacyjne narodów w oparciu o demokrację, wolności osobiste oraz praworządność. Zaznaczył, że takie same wartości przyświecały powstaniu UE. Podkreślił, że wierność względem tych zasad jest nie tylko zalążkiem wspólnych działań, ale też powodem, dla którego "jesteśmy gotowi bronić jeden drugiego". 

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka