Prezydenci Andrzej Duda i Barack Obama wraz z żoną. Fot. PAP
Prezydenci Andrzej Duda i Barack Obama wraz z żoną. Fot. PAP

Andrzej Duda spotka się z Barackiem Obamą przed szczytem NATO

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 66

W piątek prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych porozmawiają "w cztery oczy" o sprawach bezpieczeństwa, Brexicie i umowie TTIP. Polska po warszawskim szczycie może stać się kluczowym partnerem NATO - twierdzi część ekspertów.

Duda w "cztery oczy" z Obamą w piątek

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą będzie trwało pół godziny. Później najważniejsi przedstawiciele Polski i USA odpowiedzą na pytania dziennikarzy. Pierwsze szczegóły zaplanowanej rozmowy przed szczytem NATO podał Krzysztof Szczerski.

Stosunki polsko-amerykańskie, szczyt NATO, Brexit i umowa handlowa TTIP, negocjonowana między USA a Unią Europejską - to najważniejsze tematy, które zostaną poruszone w trakcie rozmowy. Wiadomo, że to polski prezydent będzie gospodarzem, spotkanie z Obamą nie jest możliwe w Pałacu Prezydenckim. Tam odbędzie się w piątek kolacja wszystkich uczestników warszawskiego szczytu NATO.

Sekretarz generalny NATO kolejnym ważnym gościem dla Polski

Innym, bardzo ważnym gościem Andrzeja Dudy, jest Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Z nim polski prezydent porozmawia w czwartek. Krzysztof Szczerski zakomunikował, że w dyskusjach wezmą udział również ministrowie Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski, a także szef BBN, Paweł Soloch.

Szczyt NATO, czyli walka o własne interesy

Szczyt NATO odbędzie się 8-9 lipca, a do Warszawy przyjadą przywódcy 28 krajów członkowskich i partnerskich Paktu. Dla Polski kluczowym elementem rozmów jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Wiadomo, że w piątek i w sobotę ruch w niemal całej stolicy będzie sparaliżowany. Część ekspertów przekonuje, że szczyt to niepowtarzalna szana dla Polski na zabezpieczenie swoich interesów.

- Fakt, że szczyt Paktu Północnoatlantyckiego odbywa się w Polsce jest wielką szansą na wzmocnienie wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej - i to nie tylko w stosunkach z Amerykanami. Jeżeli zapadną na nim oczekiwane decyzje - a wiele na to wskazuje - i będzie to szczyt, na którym NATO zatwierdzi zmianę koncepcji strategicznej, jest to szansa na to, że Warszawa stanie się ważnym punktem odniesienia w kolejnych dekadach - stwierdziła Maria Zachara, pracownik naukowy Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ w rozmowie z PAP.

Ważnym tematem rozmów z udziałem polskiego prezydenta będą kwestię terroryzmu i współpracy między Unią Europejską a NATO. - Być może podjęcie przez prezydenta Dudę kwestii głębszej współpracy instytucjonalnej między Sojuszem a Unią Europejską mogłoby być pomysłem, który dobrze wpisuje się w obecny klimat polityczny, w którym w Europie rośnie poczucie zagrożenia. Wcześniej podobne inicjatywy na forum UE blokowane były przez Wielką Brytanię - mówiła Zachara.

- Duda powinien też oczywiście omówić z Obamą kwestie bezpośrednio związane z polskimi interesami, czyli wzmocnienia militarnego Polski, wskazując przede wszystkim na uzasadnienie takich kroków z perspektywy regionalnego bezpieczeństwa oraz interesów amerykańskich. Na pewno będą musiały się też pojawić tematy, z którymi zmaga się Europa: kryzys migracyjny czy kwestia terroryzmu - dodała ekspertka.

Kiedy zapadną decyzje militarne? Na to trzeba będzie poczekać

Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) zwrócił z kolei uwagę, że państwa NATO kontynuują kurs, obrany kilka lat temu. - Na poziomie decyzji ramowych, zwłaszcza dotyczących wojskowego wymiaru, niespodzianek nie będzie, bo ich być nie może; podążamy tutaj ścieżką zapoczątkowaną w Walii, a uszczegółowioną decyzjami ministrów obrony NATO z lutego - przypomniał Marcin Terlikowski.

Zdaniem analityka, nie należy spodziewać się od razu po zakończeniu szczytu konkretnych decyzji. Te zapadają wiele miesięcy później. - To, co będzie na szczycie istotne, i na co warto zwracać uwagę, co będzie do ostatniego momentu ucierane w debacie między państwami, to język komunikatu ze szczytu. Komunikaty ze szczytów NATO mają znaczenie programujące, strategiczne, do nich odnosi się polityka sojuszu, one wyznaczają pewne ramy działania. Sojusznicy odwołują się do nich - podkreślił Terlikowski.

Ekspert PISM zgadza się, że najważniejszymi tematami szczytu będzie wschodnia flanka, zagrożona przez Rosję i działania na południowej. Kryzys migracyjny i walka z Państwem Islamskim to kolejne, bardzo ważne zagadnienia, które zostaną poruszone w Warszawie. - Wydźwięk będzie taki, że NATO z jednej strony wzmacnia na Wschodzie odstraszanie i obronę, natomiast na południu działa na rzecz stabilizacji - przewiduje Terlikowski.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka