Elie Wiesel. fot. wikimedia
Elie Wiesel. fot. wikimedia

Śmierć Elie Wiesela w kontekście 70. rocznicy pogromu kieleckiego

Redakcja Redakcja Społeczeństwo Obserwuj notkę 57

Tuż przed rozpoczęciem obchodów 70. rocznicy pogromu w Kielcach pojawiła się informacja o śmierci uznanego członka narodu żydowskiego Elie Wiesela. Był jednym z bardziej znanych żydowskich pisarzy i twórcą terminu Holokaust.

Ważny członek narodu żydowskiego

Były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, zmarł w sobotę w wieku 87 lat w Nowym Jorku.
W ubiegłym roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uhonorowany Nagrodą Orła Jana Karskiego za "lekcję, jak rozpoznawać absolutne zło Holokaustu". W swojej najsłynniejszej pracy, pt. "Noc" z 1958 roku opisał doświadczenia z obozu koncentracyjnego.

Był zaangażowany w upamiętnienie ofiar zagłady. Udzielał się w amerykańskiej Radzie Pamięci Holocaustu. Zainicjował budowę Amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Otrzymał odznaczenie "Dignitas Humana Award".

Pogrom kielecki

Wiadomość o śmierci Weisela nabiera szczególnego znaczenia przez kontekst 70. rocznicy pogromu kieleckiego. Rocznicę wydarzeń z 4 lipca 1946 r., organizowaną przez Stowarzyszenie im. Karskiego, rozpocznie otwarcie wystawy upamiętniającej ofiary pogromu kieleckiego, wspólna modlitwa Żydów i chrześcijan oraz debata naukowa.

Zgodnie z ustaleniami IPN, w czasie pogromu kieleckiego zginęło 37 osób narodowości żydowskiej (35 zostało rannych) i troje Polaków.  Na tle rabunkowym zamordowano mieszkankę Kielc pochodzenia żydowskiego Reginę Fisz i jej kilkutygodniowe dziecko.

Kielecki pogrom w 1946 r. sprowokowała plotka o uwięzieniu przez Żydów chrześcijańskiego chłopca i rzekomym dokonaniu na nim rytualnego mordu. Dziewięć z dwunastu osób (w większości przypadkowych), oskarżonych o masakrowanie Żydów skazano w pospiesznym, pokazowym procesie na śmierć i stracono.


Źródło: PAP, polskieradio.pl, tvn24.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Zobacz także:

 

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo