Reprezentacja Polski w meczu ćwierćfinałowym z Portugalią. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Polska - Portugalia. Znowu dogrywka. Znowu rzuty karne, ale tym razem przegrana

Redakcja Redakcja Sport Obserwuj notkę 56

Polacy wracają po Euro 2016 do domu. Jakub Błaszczykowski w czwartej serii rzutów karnych strzelił wprost w ręce portugalskiego bramkarza. Drużyna Adama Nawałki grała walecznie i błyskotliwie, ale zabrakło szczęścia.

Gol w drugiej minucie

Biało-czerwoni nie mogli sobie wymarzyć lepszego początku. Już w drugiej minucie piłkę z lewej strony boiska dośrodkował Kamil Grosicki, a Robert Lewandowski posłał do siatki tuż koło słupka. To pierwsza bramka kapitana reprezentacji Polski na Euro 2016.

Gol padł w setnej sekundzie i był drugim najszybciej zdobytym w historii ME. Rekordzistą jest Rosjanin Dmitri Kiriczenko, który pokonał bramkarza Grecji w 68. sekundzie meczu na Euro 2004.

Seria akcji, zabrakło celności

W 10. minucie Portugalczycy mogli wyrównać, ale obrońcy zablokowali strzały najpierw Cristiano Ronaldo, a potem Naniego. Chwilę później swoją drugą szansę miał Lewandowski, jednak bramkarz Rui Patricio pewnie złapał piłkę po uderzeniu z kilkunastu metrów.

W 23. minucie podopieczni Adama Nawałki przeprowadzili piękną akcję, która zupełnie zdezorientowała rywali. Po serii podań z pierwszej piłki, w lewym sektorze pola karnego znalazł się Grosicki, ale źle odegrał do środka i sprzed bramki piłkę wybił Jose Fonte.

Pięć minut później do pozycji strzeleckiej doszedł Ronaldo, ale jego uderzenie z łatwością obronił Łukasz Fabiański. Chwilę po tym napastnik Realu Madryt został popchnięty w polu karnym przez Michała Pazdana, jednak niemiecki arbiter Felix Brych nie dopatrzył się faulu.

Fabiańskiemu zabrakło kilku centymetrów

Przez pierwsze dwa kwadranse to Polska była bliżej strzelenia drugiego gola niż Portugalia - wyrównania. W 33. minucie biało-czerwoni nie mieli szczęścia - sprzed pola karnego na bramkę Fabiańskiego uderzył Renato Sanches, a piłka odbiła się od Grzegorza Krychowiaka i wpadła do siatki blisko słupka. Fabiańskiemu zabrakło kilku centymetrów, by do niej dosięgnąć.

Polacy spuścili z tonu

Druga połowa rozpoczęła się zupełnie inaczej niż pierwsza. Polska była tylko w stanie atakować pozycyjnie, nie stwarzając większego zagrożenia. Portugalczycy zagrozili z kolei kilkoma dośrodkowaniami, ale dobrze wyłapał je Fabiański. W 56. minucie w niezłej sytuacji znalazł się Ronaldo, lecz strzelił w boczną siatkę.

Jeszcze groźniej było w 60. minucie, gdy piłka doszła do ustawionego w polskim polu karnym Ronaldo, a ten nie trafił w piłkę. Po chwili strzał Adriena Silvy zablokował Krychowiak.

Samobój o włos

Biało-czerwoni stworzyli zagrożenie pod bramką rywali w 69. minucie. Najpierw niedokładnie do Lewandowskiego w polu karnym dograł Grosicki, a chwilę później strzał Arkadiusza Milika z niewielkiej odległości obronił Rui Patricio.

Portugalczycy odpowiedzieli 10 minut później, gdy Fonte uderzył głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale trafił prosto w polskiego bramkarza. Niedługo później podanie do wychodzącego na czystą pozycję Ronaldo w ostatniej chwili przeciął Jędrzejczyk, który był jednak bardzo bliski trafienia do własnej siatki po tej interwencji.

Ronaldo nie pokonał Fabiańskiego

W 86. minucie po prostopadłym podaniu Ronaldo znalazł się sam na sam z Fabiańskim, ale nie trafił w kozłującą piłkę i Polak złapał ją bez problemu.

W końcówce oba zespoły bały się już stracić bramkę i wyczekiwały na dogrywkę - drugą na tym turnieju zarówno dla Polaków (ze Szwajcarią 1:1, karne 5-4), jak i dla Portugalczyków (z Chorwacją 1:0).

Milik znów zmarnował szansę

W drugiej minucie dogrywki Ronaldo znów znalazł się w dogodnej sytuacji i po raz kolejny nie trafił w piłkę. Osiem minut później pierwszą okazję Polaków w dodatkowym czasie zmarnował Milik, który nie trafił bramkę z linii pola karnego, choć nie był atakowany przez rywali.

Nieoczekiwany kibic

W 109. minucie na murawie pojawił się... kibic. Spotkanie zostało przerwane na kilkadziesiąt sekund, ale służby porządkowe szybko złapały intruza. Można było to uznać za najciekawsze wydarzenie drugiej połowy dogrywki, w której piłkarze byli już bardzo zmęczeni.

Fatalna pomyłka Błaszczykowskiego

W pierwszej serii do rzutów karnych podeszli kapitanowie obu zespołów - Ronaldo i Lewandowski. Obaj byli bezbłędni. Później celnie strzelali też Renato Sanches, Milik, Joao Moutinho, Glik i Nani, natomiast przy stanie 4-3 dla Portugalii pomylił się Jakub Błaszczykowski. Po chwili decydującą "jedenastkę" trafił Ricardo Quaresma.

Portugalia zagra w półfinale ME po raz czwarty w pięciu ostatnich edycjach - zabrakło jej w tej fazie tylko w 2008 roku. Polska i tak osiągnęła historyczny wynik, ponieważ dotychczas nigdy nie uczestniczyła w fazie pucharowej tego turnieju.

Mecz minuta po minucie

Polska - Portugalia 1:1 (1:1) - po 120 minutach. 3:5 w karnych. Pech Jakuba Błaszczykowskiego.

2' - BRAMKA DLA POLSKI; Kamil Grosicki dośrodkował, a pierwszego na tym turnieju gola zdobył Robert Lewandowski
9' - strzał Cristiano Ronaldo zza pola karnego zablokowany
10' - polska obrona ponownie czujna, w odstępie kilku sekund zablokowane strzały Ronaldo i Naniego
13' - rzut rożny dla Portugalii, ale bez zagrożenia dla polskiej bramki
14' - kolejny rzut rożny dla Portugalii i ponownie nic groźnego z niego nie wynikło
15' - niecelny strzał Arkadiusza Milika zza pola karnego
16' - rzut wolny dla Portugalii 35 m od bramki Łukasza Fabiańskiego, Ronaldo strzelił w mur
17' - strzał Lewandowskiego broni Rui Patricio
18' - bardzo niecelny strzał Grosickiego
22' - Pepe blokuje strzał Milika, po chwili rzut rożny dla Polski i kombinacyjna akcja podopiecznych trenera Adama Nawałki niezakończona jednak strzałem
28' - Ronaldo strzela zza pola karnego, broni Fabiański
33' - BRAMKA DLA PORTUGALII; Renato Sanches uderzał zza pola karnego, piłka odbiła się jeszcze lekko od Grzegorza Krychowiaka
40' - rzut rożny dla Portugalii, ale bez zagrożenia
42' - żółta kartka dla Artura Jędrzejczyka
49' - dośrodkowanie Łukasza Piszczka, Lewandowski z trudnej pozycji główkował prosto w bramkarza
51' - dośrodkowanie na Ronaldo, Fabiański łapie piłkę
56' - Ronaldo strzelił w boczną siatkę
60' - Krychowiak blokuje groźny strzał Adriena Silvy
64' - strzał Cedrica Soaresa obok bramki Fabiańskiego
66' - Kamil Glik ukarany żółtą kartką
69' - dośrodkowanie Jędrzejczyka, Patricio broni strzał Milika
70' - rzut rożny dla Portugalii, strzał Pepe broni Fabiański
71' - Adrien Silva ukarany żółtą kartką
74' - zmiana w reprezentacji Portugalii; Joao Moutinho za Adriena Silvę
75' - bardzo niecelny strzał Grosickiego
79' - rzut rożny dla Portugalii; Jose Fonte główkował prosto w Fabiańskiego
80' - zmiana w reprezentacji Portugalii; Ricardo Quaresma za Joao Mario
81' - Jędrzejczyk wślizgiem blisko samobójczego gola
82' - zmiana w reprezentacji Polski; Bartosz Kapustka za Grosickiego
84' - Fabiański łapie dośrodkowanie Cedrica
86' - Ronaldo miał przed sobą tylko Fabiańskiego, ale nie trafił w piłkę
89' - Kapustka ukarany żółtą kartką
90' - dośrodkowanie Quaresmy z rzutu wolnego, ale Pepe na spalonym
90+2' - William Carvalho ukarany żółtą kartką
94' - Błaszczykowski płasko w portugalskie pole karne, ale Milik nie doszedł do piłki
96' - zmiana w reprezentacji Portugalii; Danilo za Williama Carvalho
98' - zmiana w reprezentacji Polski; Tomasz Jodłowiec za Krzysztofa Mączyńskiego
99' - Nani główkował obok bramki
100' - strzał Milika nad poprzeczką
102' - płaskie dośrodkowanie Lewandowskiego, ale nikt nie doszedł do piłki
103' - Fabiański broni strzał Naniego
106' - bardzo nieudany strzał Błaszczykowskiego
108' - rzut rożny dla Polski, ale Portugalczycy wybijają piłkę
109' - krótka przerwa po wtargnięciu kibica na murawę
112' - rzut rożny dla Portugalii bez zagrożenia dla polskiej bramki
118' - dośrodkowanie Piszczka wybite przez Pepe
120' - niecelny strzał Piszczka