Okrzyki podczas obchodów 60.rocznicy Poznańskiego Czerwca. Fot. PAP/Marek Zakrzewski
Okrzyki podczas obchodów 60.rocznicy Poznańskiego Czerwca. Fot. PAP/Marek Zakrzewski

Kancelaria Prezydenta: nie powinno dochodzić do takich incydentów jak w Poznaniu

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 145

Szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski potępił incydenty w czasie obchodów 60.rocznicy Poznańskiego Czerwca, kiedy okrzyki i przepychanki zakłóciły powagę chwili. Sympatycy KOD zakłócali przemówienie Andrzeja Dudy, odpowiadali im sympatycy radykalnej prawicy. 

Zakłócona rocznica

Magierowski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że prezydent pojechał do Poznania, żeby oddać hołd uczestnikom i ofiarom Poznańskiego Czerwca '56 . - Była to szczególna okazja, bo okrągła 60. rocznica, i myślę, że szczególnie w przypadku takich rocznic historycznych, ważnych i dla mieszkańców Poznania, i myślę, że dla wszystkich Polaków, nie powinno dochodzić do takich incydentów, nie powinno dochodzić do sytuacji, w których wyrażane są w tak drastyczny sposób opinie polityczne - powiedział Magierowski. 

Zwrócił uwagę, że prezydent w przemówieniu nie nawiązywał do bieżącej polityki, bo "właśnie chciał uniknąć tego rodzaju debaty - w tym momencie i w tym miejscu". - Oczywiście pan prezydent słyszał i widział to, co się działo na placu Mickiewicza w Poznaniu. Mogę tylko stwierdzić, że niezależnie od podziałów politycznych w Polsce, niezależnie od tego, z którego obozu politycznego wywodzą się politycy, którzy w danym momencie, w danym miejscu przemawiają, do takich zdarzeń dochodzić nie powinno - powiedział Magierowski.

Buczenie na Powązkach

Magierowski podkreślił, że do tego rodzaju zdarzeń nie powinno dochodzić także np. na Powązkach, kiedy politycy tej czy innej opcji, oddają hołd ofiarom, uczestnikom, powstania warszawskiego. Niestety na Powązkach doszło do nieprzyjemnych incydentów.

Poznański Czerwiec '56

Poznańskie uroczystości, w których udział wziął także m.in. prezydent Węgier Janos Ader, upamiętniały strajk generalny podjęty 28 czerwca 1956 r. przez robotników Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina (ZISPO). Zorganizowana przez nich demonstracja uliczna, została krwawo stłumiona przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

Andrzej Duda i Lech Wałęsa

Podczas wtorkowych uroczystości przemówienie prezydenta Dudy było wielokrotnie zakłócane okrzykami części zgromadzonych - wołano m.in. "konstytucja", "precz z komuną". Część osób trzymała w rękach konstytucję i czerwone kartki. Wystąpieniu b. prezydenta Lecha Wałęsy towarzyszyły gwizdy i krzyki: "do widzenia", "hańba", "Lechu", "Bolek". 

Jacek Jaśkowiak podzielił Poznań

Również podczas przemówienia prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, oprócz braw, słychać było również gwizdy. Jaśkowiak komentując w środę przebieg wtorkowych uroczystości powiedział dziennikarzom, że jest mu bardzo przykro, że to takich sytuacji doszło. Jego zdaniem okrzyki i buczenie podczas uroczystości to bezpośrednia reakcja poznaniaków na decyzję szefa MON Antoniego Macierewicza ws. apelu pamięci. Podczas głównych uroczystości miały być w nim przywołane oprócz poległych w Czerwcu ’56 także nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Władze miasta sprzeciwiły się temu, a Jaśkowiak podjął decyzję o rezygnacji z wojskowej asysty honorowej podczas głównych uroczystości.

Zobacz także: "Walczymy o wolność i godność" - marsz KOD w 60. rocznicę Czerwca '56

Źródło: PAP

RZ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka