Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą oraz minister edukacji narodowej Anną Zalewską. fot. PAP/Jakub Kamiński
Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą oraz minister edukacji narodowej Anną Zalewską. fot. PAP/Jakub Kamiński

Szykuje się rewolucja w szkołach. Prezydent mówi o likwidacji gimnazjów

Redakcja Redakcja Społeczeństwo Obserwuj notkę 70

Prezydent Andrzej Duda twierdzi, że naukę w gimnazjach trzeba wydłużyć albo trzeba je zlikwidować. Do "zerówek" ma wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia. PO, PSL i Nowoczesna protestują przeciwko likwidacji sprawdzianu szóstoklasistów. 

Prezydent o nauce w gimnazjach

Prezydentowi nie podoba się obecny model funkcjonowania gimnazjów. Jego zdaniem, albo trzeba zlikwidować gimnazja, albo wydłużyć w nich naukę. Opowiada się też za 4-letnimi liceami, rozszerzeniem nauczania historii oraz rozwojem szkolnictwa zawodowego.

Odejście od 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum oraz utworzenie gimnazjów Andrzej Duda nazwał błędem. Trafia do nich młodzież w trudnym wieku i jest w nich anonimowa - mówił prezydent. Jednocześnie zauważył, że zainwestowano bardzo dużo w tworzenie tych szkół.

Zdaniem Andrzeja Dudy, szkolnictwo zawodowe trzeba powiązać z lokalnym rynkiem pracy, a część zawodów, które obecnie są uczone w wyższych szkołach zawodowych, można z powodzeniem przenieść do szkół średnich.

Prezydent podkreślił też rolę edukacji patriotycznej. - By młody człowiek kończąc szkołę był zorientowany życiowo, by miał pojęcie o polityce, coświedział o procesach społecznych, żeby coś wiedział o swoich prawach jako obywatel, by wiedział, jak rozpoznać takie sztuczki jak manipulacja medialna, gdzie kończy się informacja, a zaczyna się czysta propaganda czy wręcz kłamstwo - powiedział.

Według niego przedmiot wiedza o społeczeństwie oraz nauka historii powinny mieć rozszerzone programy. Podkreślił też znaczenie kultury i literatury. Prezydent jako eksperta w dziedzinie edukacji wskazał swoją żonę, która przez wiele lat uczyła w liceum ogólnokształcącym. Nazwał siebie obserwatorem i słuchaczem opinii innych.

Zmiany w podstawie programowej w przedszkolach

Do "zerówek" ma wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia. Zapowiedziana zmiana podstawy programowej to konsekwencja uchwalenia nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków i wprowadzającej taki obowiązek dopiero dla siedmiolatków.

Wg nowelizacji nauka czytania, pisania i liczenia ma być dostosowana do możliwości psychofizycznych i komunikacyjnych oraz tempa rozwoju dzieci. Z uwzględnieniem niepełnosprawności intelektualnej. Ponadto będzie możliwość wykorzystania języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji do pracy z dziećmi. Jako nowość dojdzie kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych u dzieci i dbanie o własne zdrowie - we współpracy z rodzicami.

Nowelizacja rozporządzenia w zakresie zmian w wychowaniu przedszkolnym ma wejść w życie z początkiem roku szkolnego 2016/2017. Zapisy dotyczące zmian w edukacji wczesnoszkolnej rok później.

PO, PSL i Nowoczesna przeciw likwidacji sprawdzianu 
szóstoklasistów

Rząd zapowiadał likwidację sprawdzianu dla uczniów klas VI szkół podstawowychod przyszłego roku. Zamiast tego szkoły gimnazjalne miałyby korzystać z testów diagnostycznych, aby wstępnie zweryfikować wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w I klasie.

Przed głosowaniem projekt trafi jednak z powrotem do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, gdyż kluby PiS i PO złożyły do niego poprawki. PO opowiada się za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Przeciw noweli głosować będą też PSL i Nowoczesna. PiS i Kukiz'15 są za.

Jak dotąd nie ustalono jeszcze kształtu przyszłego systemu oświaty. Pracują nad tym zespoły ekspertów, organizowane są wojewódzkie debaty z udziałem rodziców, uczniów i samorządowców. Ogólnopolska debata ma zostać podsumowana 27 czerwca na konferencji w Toruniu. Wówczas minister edukacji ma przedstawić publicznie płynące z niej wnioski oraz propozycje zmian w oświacie. Szkoły liczą, że 1 września br. rozpoczną nowy rok szkolny z pełną wiedzą.

źródło PAP

KJ, ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo