Premier Beata Szydło i sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Beata Szydło i sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, fot. PAP/Leszek Szymański

Mali przedsiębiorcy zapłacą niższy podatek - nowe plany rządu

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 19

Rząd PiS szykuje ulgę dla tzw. małych podatników. Od przyszłego roku mają oni płacić 15 proc. podatku CIT zamiast dotychczasowych 19 proc. Jak podkreśliła Beata Szydło, projekt ten jest realizacją zobowiązania wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2017 r.

Niższy podatek dla małych przedsiębiorców

Zgodnie z nowymi regulacjami, niższa stawka podatku CIT obejmie tzw. małych podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości w złotych 1,2 mln euro. Rozwiązanie to będzie również dotyczyć podatników dopiero rozpoczynających działalność.

Preferencyjną stawką podatku nie zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe. Przepisy uniemożliwiają oszukiwanie poprzez dzielenie firmy tylko po to, aby skorzystać z obniżonej stawki CIT.

- To jest rozwiązanie, które ma dać możliwość małym przedsiębiorcom rozwijania się, budowania kapitału swoich firm, budowania pozycji swoich firm i wreszcie - wypełnienie tej zasady, którą przyjęliśmy w naszym programie gospodarczym, mówiącej o tym, że małe firmy mają stawać się średnimi, średnie - dużymi, a te duże mają - w zamyśle naszego projektu gospodarczego - móc i mieć szansę konkurowania z największymi na rynkach światowych - zaznaczyła premier Szydło.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk podkreślił, że małe firmy są obciążone w dużo większym stopniu kosztami zwykłego funkcjonowania niż duże korporacje. Obniżenie podatku ma zachęcić do wychodzenia z szarej strefyi prowadzenia działalności gospodarczej przez wiele podmiotów.

Skorzysta ok. 90 proc. podatników CIT

Rząd szacuje, że z obniżonej 15-procentowej stawki CIT będzie mogło skorzystać ok. 90 proc. podatników CIT, czyli blisko 400 tys. firm. Skutki finansowe po stronie budżetu państwa mają wynieść 270 mln. Rząd liczy jednak, że zmiany uszczelniające system podatkowy to zrekompensują. Projekt ustawy zostanie w najbliższym czasie skierowany pod obrady Sejmu.

- I mam nadzieję, że Sejm szybko ten projekt przyjmie tak, ażeby mógł zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. - powiedziała premier.

Według rządu w perspektywie długookresowej rozwiązanie to powinno przyczynić się do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski oraz stworzenia sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym zwłaszcza młodych i dobrze wykształconych.

Zobacz także Budżet 2017 - duże zmiany w podatkach. Jest projekt podatku od marketów

Aktualizacja: Projekt budżetu PiS na 2017 rok - Szałamacha planuje rekordowy deficyt

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka