Minister  Zbigniew Ziobro i premier Beata Szydło o zmianach w ustawie o komornikach, fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister Zbigniew Ziobro i premier Beata Szydło o zmianach w ustawie o komornikach, fot. PAP/Radek Pietruszka

Na akcję z kamerą i dyktafonem. Rząd ma bat na nieuczciwych komorników

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 22

Sędzia sądu rejonowego będzie mógł odsunąć od czynności komornika, jeśli stwierdzi nieprawidłowości. Koniec z "komorniczymi hurtowniami". Premier Beata Szydło i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiadają zmiany w ustawie o komornikach i egzekucji. 

Zmiany w ustawie o komornikach i egzekucji

Komornik będzie funkcjonariuszem publicznym, ale jego czynności będą miały specyficzną formę działalności gospodarczej - na rzecz państwa - wyjaśniał Ziobro. Nowa ustawa spowoduje, że łatwiej będzie wykryć i napiętnować ewentualne nieprawidłowości w pracy komorników.

- Działania komorników muszą rozwiązywać problemy, a nie prowadzić do tragedii ludzkich - podkreślała szefowa rządu, przypominając, że powodem prac nad nowelizacją ustawy były liczne nadużycia jakich dochodziło podczas egzekucji komorniczych.

- Zwiększamy też w sposób zasadniczy realny nadzór nad funkcjonowaniem komorników ze strony prezesów sądów rejonowych – zapowiedział Ziobro. Chodzi o to, by „tam, na miejscu, gdzie dochodzi do bezprawia”, pokrzywdzony mógł znaleźć pomoc ze strony państwa, „aby nie musiał sięgać aż do ministra sprawiedliwości, lecz do właściwego prezesa sądu rejonowego” - podkreślał.

Co się zmieni w pracy komornika?

  • Wszystkie czynności komornika w terenie będą obowiązkowo nagrywane.
  • Będzie jednolity formularz skargi na czynności komorników, aby uniknąć oddalania przez sąd zasadnych wniosków z powodów formalnych.
  • Komornik będzie mógł prowadzić licytację jedynie takiego majątku, który jest własnością dłużnika, a nie np. tylko mieniem mu powierzonym.
  • Tylko komornik osobiście będzie mógł prowadzić czynności, a nie asesor (ten ma tylko asystować).
  • Komornik będzie musiał mieć wykształcenie prawnicze (przewidziano okres przejściowy na uzupełnienie wykształcenia).
  • Do 2020 r. zasadą ma być elektroniczna forma akt komorniczych.
  • Jeden komornik będzie mógł się zajmować nie więcej niż 5 tysiącami spraw, i jedynie na terenie jednej apelacji. 
  • Kontrole kancelarii komorniczych raz na dwa, a nie na cztery lata. I zawsze z przedstawicielem urzędu skarbowego. 

Komornik pod nadzorem

Prezes sądu rejonowego będzie mógł odsunąć od czynności komornika na 30 dni, jeśli stwierdzi nieprawidłowości, a jeśli oceni, że są ku temu podstawy, będzie mógł wystąpić od ministra sprawiedliwości o odwołanie komornika ze stanowiska.

Prokurator generalny będzie mógł skierować kasację do Sądu Najwyższego, jeśli nie będzie usatysfakcjonowany karą orzeczoną wobec komornika, który naruszył porządek prawny.

Minister sprawiedliwości będzie mógł w ramach postępowania administracyjnego podejmować działania prowadzące do zawieszenia, a nawet usunięcia komornika ze stanowiska, „jeśli rażące naruszenie prawa może stwarzać zagrożenie dla porządku prawnego, interesu pokrzywdzonych”.

Kiedy zmiany w pracy komorników wejdą w życie?

Projekt będzie teraz skierowany do konsultacji międzyresortowych. Jest szansa, żeby przepisy weszły w życie jeszcze w tym roku. - Sądzę, że przed wakacjami sejmowymi uda się ustawę skierować do Sejmu i po wakacjach mogłaby ona być przyjęta, ale to będzie zależało głównie od tego, jak będą przebiegały konsultacje - podkreśliła premier. 

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka