zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne

RPO apeluje do Ziobry: Polscy więźniowie mają za ciasno w celach

Redakcja Redakcja Społeczeństwo Obserwuj notkę 37

Osadzanie więźnia na 3 m kw. przestrzeni życiowej należy uznać za nieludzkie i poniżające traktowanie i karanie. Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar apeluje do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o poprawę warunków mieszkaniowych więźniów.

RPO apeluje do Ziobry o poprawę sytuacji więźniów

Według RPO sytuacja ta wymaga pilnej zmiany i dostosowania do standardów obowiązujących w większości krajów europejskich. 

- Istniejąca w Polsce norma 3 m kw. jest sprzeczna ze standardami, których Polska zobowiązała się przestrzegać. Tak nie można traktować ludzi w naszym kraju, nawet tych, którzy popełnili błędy i odbywają karę pozbawienia wolności zasądzoną w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej - napisał RPO do ministra Ziobry. Uznał, że praktykę osadzania więźnia w warunkach gwarantujących 3 m kw. przestrzeni życiowej, a w niektórych sytuacjach poniżej tego standardu, należy uznać za nieludzkie i poniżające traktowanie i karanie.

Minimum 4 metry kwadratowe na więźnia

Bodnar chce takiej zmiany przepisów, aby na osobę pozbawioną wolności przypadały minimum 4 metry kwadratowe powierzchni celi mieszkalnej, a nie 3 - jak dziś, i przytacza przykłady z innych krajów: Francja od 4,7 do 9 m kw.; Wlk. Brytania - od 4,5 do 7 m; Hiszpania - od 9 do 10 m kw.; Włochy od 7 do 9 m kw.

RPO podkreślił, że traktowanie humanitarne to więcej niż tylko konstytucyjny zakaz stosowania tortur, okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania lub karania. "Ci ludzie po odbyciu kary wrócą przecież na wolność, więc to, w jakich warunkach karę odbywali, ma też znaczenie dla ich przyszłych relacji ze współobywatelami" - napisał Bodnar.

- W resorcie trwa całościowa analiza polskiego systemu penitencjarnego; ten postulat RPO będzie analizowany - skomentował rzecznik MS Sebastian Kaleta.

Rekomendacje z organów europejskich

Postulat zmiany przepisów wynika m.in. ze standardów i zobowiązań międzynarodowych przyjętych przez Polskę, rekomendacji Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu, rekomendacji Komitetu Przeciwko Torturom (CAT), a także orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Podczas ostatniej wizyty w 2013 r. Komitet zalecił polskim władzom dokonanie rewizji normy powierzchni mieszkalnej, tak aby we wszystkich jednostkach penitencjarnych na jednego osadzonego przypadały co najmniej 4 m kw. w celach wieloosobowych i co najmniej 6 m kw. w celach jednoosobowych, nie wliczając powierzchni kącików sanitarnych - dodał RPO. Jego zdaniem polski rząd zapewniał, że będzie czynić wszelkie starania, aby podwyższyć tę normę do poziomu 4 m kw. "Od tego czasu stan faktyczny nie uległ zmianie" - zaznaczył Bodnar.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo