Budowa osiedla, fot. Flickr/Kris Duda
Budowa osiedla, fot. Flickr/Kris Duda

Tanie mieszkania na wynajem - niebawem ruszy nowy program rządu Mieszkanie plus

Redakcja Redakcja Budownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 42

Po progranie "Rodzina 500 plus" rząd planuje nową pomoc dla młodych rodzin: budowę tanich mieszkań na wynajem. Przewiduje się też powrót dawnych kas oszczędnościowo-budowlanych. "Mieszkanie plus" ma ruszyć w przyszłym roku. 

Program "Mieszkanie plus" ma zawierać szereg różnych instrumentów wsparcia na rynku mieszkaniowym. Głównymi beneficjantami mają być rodziny o średnich dochodach, które nie mają szans na uzyskanie własnego mieszkania. Zakłada on przede wszystkim wybudowanie tanich mieszkań na wynajem, co doprowadzi do zmniejszenia deficytu mieszkaniowego.

Mieszkanie Plus: tanie mieszkania na wynajem

Z zapowiedzi resortu wynika, że koszt budowy metra kw. takiego mieszkania ma nie przekraczać 3 tys. zł. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa jest to możliwe przy wykorzystaniu gruntów należących do Skarbu Państwa.

Mieszkania te miałyby być dostępne dla obywateli i rodzin, którym nie przysługuje mieszkanie komunalne, a ich zarobki nie są wystarczające, aby mogli pozwolić sobie na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym czy starać się o kredyt hipoteczny. 

Czynsz w oferowanych przez państwo mieszkaniach miałby być stabilny i niższy niż na rynku komercyjnym. W dłuższej perspektywie istniałaby możliwość wynajmu takiego mieszkania z opcją "dojścia do własności", a koszt spłaty takiego mieszkania miałby być znacznie niższy niż zakup na rynku. Dodatkowo rozwiązanie to wyeliminowałoby zadłużanie się Polaków.

Kasy oszczędnościowe w programie Mieszkanie Plus

Inną propozycją zapowiadaną przez szefa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka miałby być powrót do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe, czyli kas oszczędnościowo-budowlanych lub wyodrębnionych rachunków budowlano-mieszkaniowych.

Ten sposób oszczędzania polega na tym, że oszczędzający mogą wpłacać dowolną kwotę na specjalnie dedykowane do tego celu rachunki oszczędnościowe. Po określonym przez ustawę czasie państwo nalicza premię pieniężną w wys. od kilku do kilkudziesięciu procent odłożonej kwoty. Konto zakładane jest na określony czas, zazwyczaj na kilka lat. Po tym czasie klient może ubiegać się o pożyczkę, której wysokość jest równowartością zgromadzonych oszczędności. Pożyczka ma stałe, korzystniejsze od rynkowego oprocentowanie i można ją przeznaczyć na cele remontowe, budowlane lub zakup mieszkania.

Według rządu należy także wzmocnić spółdzielnie mieszkaniowe. Mają one ogromny potencjał i środki finansowe, które nie są w pełni wykorzystywane. Ministerstwo zdiagnozowało powody, dla których proces budowania nowych mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych się nie odbywa lub odbywa się w śladowych ilościach i zamierza to zmienić.

Kontrole w mieszkaniach dla mniej zamożnych

Ponadto planowane jest zwiększenie oferty mieszkań dla mało zarabiających w ramach wsparcia budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego (mieszkania na wynajem w towarzystwach budownictwa społecznego i spółkach gminnych). Będą kontrole, czy ludzie zamieszkujący budynki komunalne rzeczywiście mają do tego prawo, a nie ukrywają swoich realnych dochodów. Jednym z rozwiązań problemu zamieszkiwania lokali komunalnych przez obywateli o wysokich dochodach ma być podnoszenie czynszu do wysokości czynszu rynkowego. Zdaniem MIB będzie to rozwiązanie "bardziej akceptowalne społecznie" niż np. wypowiedzenie umowy najmu czy eksmisja.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów jeszcze w tym roku ma wejść pod obrady Sejmu.

Rządzący podkreślają, że niezależnie od nowych rozwiązań zagwarantowane zostanie finansowanie wynikające z dotychczasowych programów wspierających własność mieszkaniową - "Rodzina na swoim" czy "Mieszkanie dla Młodych". 

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka