fot. PAP/Jacek Turczyk
fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent nie wyklucza zmian w konstytucji

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 29

Andrzej Duda mówi "tak" zmianom w obecnej konstytucji. W przemówieniu podczas obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent powiedział, że "należy się pochylić nad tą konstytucją, dokonać wnikliwej jej oceny i przygotować rozwiązania".

Konstytucja "czasu przejściowego"

- Dziś, po prawie 20 latach funkcjonowania tej konstytucji możemy powiedzieć, że to jest konstytucja czasu przejściowego. Nie wszystko udało się w niej na pewno dobrze uregulować. Nie wolno nam nad tym przejść do porządku dziennego. Powinniśmy to naprawić po spokojnej debacie - mówił prezydent.

Nowe rozwiązania miałyby być przygotowane także w debacie z "suwerenem, jakim jest polskie społeczeństwo", reprezentowane także poprzez wiele organizacji, związków zawodowych, organizacji pozarządowych, parlamentarzystów.

Konstytucja powinna być przedyskutowana, każdy jej punkt powinien być omówiony tak, żeby naród ostatecznie przyjętą przez Zgromadzenie Narodowe konstytucję mógł spokojnie zatwierdzić w przekonaniu każdego obywatela, że rozumie jej postanowienia i wie, co one dla niego oznaczają. To niezwykle ważne, zwłaszcza w aspekcie obecnej konstytucji - mówił Andrzej Duda. 

Więcej zabezpieczeń socjalnych w nowej konstytucji

Przyszła konstytucja powinna gwarantować większe bezpieczeństwo obywatelom, przede wszystkim niepełnosprawnym, a także rodzinom wychowującym dzieci. Prezydent mówił także o wzmocnieniu zapisów dotyczących świadczeń emerytalnych.

 - Jak to się stało, że w obliczu konstytucji, która teoretycznie o tym mówi, w obliczu Trybunału Konstytucyjnego, który teoretycznie ma bronić konstytucyjnych praw obywatelskich, podwyższono Polakom wiek emerytalny i nie mieli tu żadnej ochrony? Jak napisano tę konstytucję i jak jej strzeżono, skoro coś takiego było możliwe i uznane za konstytucyjnie legalne? - pytał Duda.

- Zapatrzmy się w Konstytucję 3 Maja, zapatrzmy się w jej twórców, zapatrzmy się w ich odwagę i zrozumienie dla istoty spraw państwowych i dla sytuacji, w jakiej wtedy była Polska. Niech będą oni dla nas wzorem uczciwego i rzetelnego prowadzenia spraw publicznych - zakończył swoje przemówienie prezydent. 

Sześć osób: Irenę Szewińską, Michała Lorenca, Michała Kleibera, Wandę Półtawską, Zofię Romaszewską i Bronisława Wildsteina prezydent Andrzej Duda odznaczył dziś orderami Orła Białego. 

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka