Kanclerz Angela Merkel. fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD
Kanclerz Angela Merkel. fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD

Merkel: "Jesteśmy w szoku". ISIS grozi kolejnymi zamachami

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 77

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła sprawców zamachów w Brukseli, określając ich mianem "wrogów wszelkich wartości". Dżihadyści grożą kolejnymi zamachami w Europie.

- Szok, jakiego doznaliśmy, jest równie wielki jak nasza determinacja, by pokonać terroryzm. Będziemy współpracowali na wszelkich możliwych płaszczyznach z belgijskim rządem i belgijskimi organami bezpieczeństwa, aby znaleźć, zatrzymać i ukarać odpowiedzialnych za dzisiejsze zbrodnie - oświadczyła Merkel we wtorek w Berlinie.

Merkel w szoku

Merkel mówiła, że terroryści "ignorując zasady człowieczeństwa", są "wrogami wszelkich wartości, których Europa broni i które my jako członkowie UE uznajemy - w tym dniu ze szczególną dumą. Wartości takie jak wolność, demokracja, pokojowe współżycie". 

Zamach w Brukseli

W dwóch zamachach terrorystycznych w Brukseli we wtorek rano - na międzynarodowym lotnisku oraz na stacji metra w pobliżu siedzib instytucji europejskich - zginęło co najmniej 30 osób, a ponad 200 zostało rannych. Do przeprowadzenia ataków - za pośrednictwem komunikatora internetowego Telegram - przyznało się ISIS. Islamiści zagrozili kolejnymi aktami w Europie: "Obiecujemy sojuszowi krzyżowców wymierzonemu w Państwo Islamskie, że nadejdą dla nich mroczne dni, będące karą za agresję przeciwko Państwu Islamskiemu".

W styczniu eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegali, że organizacja korzysta z aplikacji Telegram Messenger do rekrutowania bojowników w Azji Południowo-Wschodniej. Program stworzony przez firmę z Berlina umożliwia zaszyfrowaną komunikację między jego użytkownikami.

W Polsce policja i straż graniczna zwiększą liczbę posterunków i patroli na lotniskach, dworcach kolejowych, w centrach handlowych i innych dużych skupiskach ludzi – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Dodał, że nie ma obecnie rekomendacji do podwyższenia poziomu zagrożenia terrorystycznego w naszym kraju.

Ustawa antyterrorystyczna

Błaszczak powiedział też, że projekt ustawy antyterrorystycznej jest już prawie gotowy. Zostanie on wkrótce skierowany do uzgodnień międzyresortowych, potem trafi na Radę Ministrów, a następnie do Sejmu.

– Chcemy, żeby ustawa została przejęta przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie – powiedział Błaszczak. Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów ma być wzmocnienie koordynacji służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Polsce. Projektowane rozwiązania mają także za zadanie poprawę efektywności funkcjonowania krajowego systemu antyterrorystycznego.

źródło: PAP
BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka